medyauzmani.com
Bunu başarabilecek tek ülke Türkiye oldu. – Özgün Fikirler

Bunu başarabilecek tek ülke Türkiye oldu.

Dominik Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın eski İkili Siyasi İşler Genel Müdürü ve büyükelçi unvanına sahip olan Gonzalez, AA muhabirinin Ankara’da Türkiye-Latin Amerika ilişkileriyle ilgili sorularını yanıtladı. toplantı.

“DÜNYANIN ADAMIYIM”

Kendisini “dünya vatandaşı” olarak nitelendiren Gonzalez, siyaset ve uluslararası işbirliği konusunda uzman olduğunu ve Dominik Cumhuriyeti’nin başkenti Santo Domingo’daki Santo Domingo Otonom Üniversitesi’ni (UASD) temsil ettiğini söyledi. .

Gonzalez, Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER) Direktörü Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu tarafından Türkiye-Latin Amerika ilişkileri üzerine bir konferans vermek üzere buraya davet edildiğini kaydederek, Türkiye’nin Latin Amerika’ya olan ilgisinden bahsetti.

Türkiye’nin özellikle 2006 yılından itibaren Latin Amerika ülkeleriyle ilişkilerine büyükelçi sayısını artırarak özel ilgi gösterdiğini anlatan Gonzalez, bu ilginin özellikle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2014 yılında bölgeye yaptığı ziyaretle kendini gösterdiğini söyledi.

Gonzalez, Türkiye’nin ilk büyükelçisinin 2013 yılında Dominik Cumhuriyeti’ne atandığını ve böylece iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlendiğini söyledi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun geçtiğimiz günlerde Latin Amerika bölgesini ziyaret ettiğini ve çeşitli işbirliği alanları gösterdiğini vurgulayan Gonzalez, bunun ikili ilişkiler açısından önemli olduğunu vurguladı.

TÜRKİYE’NİN UMUTLU ÇALIŞMASINI TEŞEKKÜR EDERİZ: BUNU SAĞLAYACAK TEK ÜLKE

Türkiye’nin son dönemdeki eylemlerini analiz eden Gonzalez, Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna dışişleri bakanlarını Antalya Diplomatik Forumu (ADF) ve ADF’de bir araya getirmedeki rolü hakkında şunları söyledi:

“Türkiye, NATO’nun bir parçası olduğu göz önüne alındığında, sorunun diplomatik yollarla çözülmesinde ısrar ederek iyi mesaj verebilen birkaç ülkeden biri, hatta belki de tek ülke olmuştur. Rusya ve Ukrayna’nın iki dışişleri bakanı bu yılki Antalya Diplomasi Forumu’nda bir araya geldi.

Gonzalez, Türkiye’nin son dönemde Rusya ile Ukrayna arasında arabulucu olarak konumunun, uluslararası pazara tahıl tedarik anlaşmasında da çok faydalı olduğunu ve “çatışmaları işbirlikçi yöntemlerle barışçıl yollarla çözmeye çalışan” bu özel konumun Türkiye’ye özel bir avantaj sağladığını söyledi. . vurgu.

Latin Amerika ülkeleriyle Türkiye ilişkileri

Türk-Latin Amerika ilişkilerinin gelişmesinde mesafenin sorun olmadığını vurgulayan Gonzalez, Türkiye’nin bölge ile ilişkilerini genişletme ve güçlendirme yollarının bunun kanıtı olduğunu söyledi.

Gonzalez, Türkiye’nin Latin Amerika’da 17 büyükelçiliğinin bulunduğunu ve El Salvador’un başkenti San Salvador’da yeni bir Fahri Büyükelçiliğin açıldığını söyledi.

Türkiye’nin Santo Domingo Büyükelçisi Yeşim Kebapcıoğlu’nun Dominik Cumhuriyeti’nde ilişkilerini geliştirmeye çalıştığını kaydeden Gonzalez, “Türkiye Antalya Diplomasi Forumu etkinliklerini kullanarak Latin Amerika ülkeleri, Latin Amerika ve Latin Amerika’dan Türk ekonomisine odaklanıyor. Amerika’nın da Türkiye’de ekonominin nasıl kullanılacağına bakacak bir forum kurmaya çalışacağına inanıyorum” dedi.

– TÜRK DİZİSİ VE İZLEYİCİLERİNİN LATİN AMERİKA’DAKİ ETKİSİ

Türk dizi ve filmlerinin Latin Amerika’daki etkileri sorulduğunda Gonzalez, bunun “kültürel diplomasi” ve “yumuşak güç” olarak yorumlanabileceğini söyledi.

Gonzalez, “Latin Amerika’nın Türkiye’ye olan ilgisinin artması ile Netflix de dahil olmak üzere birçok kanaldan TV izlenebilmesi arasında bir ilişki görebiliyoruz” dedi. dedi.

Gonzalez ise Türk turistlerin Latin Amerika’ya artan ilgisine ilgi duyduğunu ifade etti.

Latin Amerika ülkelerinde yapılan Türk ve Osmanlı tarihi toplantılarının Türk-Latin Amerika ilişkilerinde önemli bir etken olduğunu anlatan Gonzalez, Türkiye ile bağlantısının 2015 yılında LAMER ile Türkiye’de bir toplantıya davet edilmesiyle başladığını söyledi.

“Türkiye diyaloğunu takdir ettiğini” ifade eden Gonzalez, Türkiye’nin çatışmaları barışçıl ve barışçıl bir şekilde çözmeye çalışırken bölgesel çıkarlarını korumaya devam etmesi gerektiğini söyledi.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın