medyauzmani.com
BTC, SHIB ve Altcoinler Neden Düşüyor? Şimdi Ne Beklemeli? – Özgün Fikirler

BTC, SHIB ve Altcoinler Neden Düşüyor? Şimdi Ne Beklemeli?

BTC, SHIB ve altcoin fiyatları düşmeye devam ediyor ve dip yok gibi görünüyor. İşte kripto para fiyatlarının düşmesinin üç nedeni. Ayrıca, sonraki pazarları neler bekliyor?

Cryptocurrency piyasası karanlık bir kışa girdi!

Bitcoin (BTC), 20.500 $ seviyesinin üzerindeki kazançları kapatma girişiminde başarısız oldu. Bu nedenle SHIB de dahil olmak üzere kripto fiyatları 7 Ekim’de düşmeye devam etti. Son 115 gün boyunca BTC’nin fiyatı 17.600 ila 24.500 dolar arasında istikrar kazandı. Ayrıca, mevcut hisse senedi fiyatı aralığın altında belirlenir. Ethereum (ETH) ve SHIB dahil olmak üzere birçok altcoin fiyatı da tek haneli kayıplar görüyor. Kripto piyasası genellikle borsalarda meydana gelen çekişi takip eder.

Yatırımcılar, kripto para birimlerinin orta düzeyde oynaklık gösterdiğinin farkındadır. Ancak bu yılki düşüş korkunç oldu. Bitcoin 2021 sonunda 69.400$’a yükseldi.Ancak fiyatı daha sonra 11 ayda bir yılın en düşük seviyesi olan 17.600$’a düştü.Bu arada yatırımcılar kayıtsız kalmaya devam ediyor. Federal Rezerv’in para politikasının ABD’deki enflasyonu düşürüp düşürmeyeceğini görmek için bekliyorlar. Bu nedenle, yatırımcı duyarlılığı yumuşak kalıyor.

ABD işgücü piyasasına ilişkin yeni veriler, üst üste yedinci ay için piyasanın beklenenden daha fazla iş eklediğini gösteriyor. Bu, Fed’in enflasyonu düşürmenin bir yolu olarak ekonomiyi sıkılaştırma hedefine aykırı. İşgücü piyasasının gücü, Fed’in faiz oranlarını %0,75 artırmaya devam etme şansını artırıyor. Hatta yakın gelecekte %1’lik bir artış olacağı söylentileri var.

BTC, SHIB ve altcoin fiyatlarının düşmesinin 3 nedeni

1-Merkez Bankasının Yükselişi

Artan faiz oranları, tüketiciler ve işletmeler için borçlanma maliyetini artırmaktadır. Bu, ticari faaliyetlerin maliyetini, mal ve hizmetlerin maliyetini, üretim maliyetlerini, ücretleri ve nihayetinde neredeyse her şeyin maliyetini artırma etkisine sahiptir. Büyük, kontrolsüz bir durgunluk, Fed’in faiz oranlarını yükseltmesinin ana nedenidir. Mart 2022’deki fiyat artışından bu yana, Bitcoin ve daha geniş kripto piyasası değişti.

Ekonomik gücü ölçen ekonomik göstergeler veya ölçüler değiştiğinde, riskli varlıklar hisse senetlerinden daha hızlı görünme veya hareket etme eğilimindedir. 2021’de Fed nihayet faiz oranlarını artırma planlarını açıklamaya başladı. Veriler, Bitcoin fiyatının Aralık 2021’e kadar önemli ölçüde toparlandığını gösteriyor. Başka bir deyişle, Bitcoin ve Ethereum, kömür madenindeki borsaların geleceğine işaret eden kanaryalardı.

Enflasyon düşmeye başlarsa, ekonominin sağlığı düzelirse veya Fed mevcut para politikasında değişiklikler göstermeye başlarsa, SHIB dahil Bitcoin ve altcoinler gibi riskli varlıklar yeniden “kömür madeninde kanaryalar” haline gelebilir ve yatırımcıların aklına geri dönme riski.

2-Kalıcı kanun tehdidi

Kripto para endüstrisi ve düzenleyiciler, belki de dijital varlıkların fiili kullanımına ilişkin çeşitli yanlış anlamalar veya güvensizlik nedeniyle uzun bir çatışma geçmişine sahiptir. Kripto endüstrisi için düzenleyici bir çerçevenin yokluğunda, çeşitli eyaletler ve ülkeler, kripto para birimlerinin nasıl dağıtıldığı ve yasal ödeme sistemini neyin oluşturduğu konusunda birbiriyle çelişen birçok politikaya sahiptir.

Bu konudaki belirsizlik, sektördeki büyümeyi ve yeniliği teşvik eder. Birçok uzman, üzerinde anlaşmaya varılmış ve birleştirilmiş yasalar uygulanmadan kripto para birimlerinin uygulanmasının mümkün olmadığını söylüyor. Riskli varlıklar, iş mantığından büyük ölçüde etkilenir. Bu, Bitcoin ve altcoinlere kadar uzanır. Bugüne kadar, dostça olmayan kripto para birimi düzenlemeleri tehdidi veya daha da kötüsü, doğrudan bir yasak, neredeyse her ay kripto fiyatlarını etkilemeye devam ediyor.

3-Dolandırıcılık ve Ponzi tasfiyeleri

Dolandırıcılık, Ponzi şemaları ve piyasa istikrarsızlığı da 2022’de kripto fiyatlarındaki düşüşe katkıda bulundu. Finansal piyasayı riske atan kötü haber ve olaylar, düzenleme eksikliği, kripto para birimi endüstrisinin gençliği ve piyasa nedeniyle olumsuz sonuçlar doğuruyor.

kriptokoin.comİlk akla gelen Terra ve Celsius’un patlaması. Ayrıca, Three Arrows Capital’in (3AC) agresif bağış toplama ve müşteri yatırımları. Bu, kripto pazarında bir dizi fiyat düşüşüne yol açtı. Bitcoin, piyasadaki en büyük kripto para birimidir. Bu nedenle, tarihsel olarak, altcoin fiyatları BTC fiyatını takip etme eğilimindedir. Terra ekosistemi çöktüğünde meydana gelen birden fazla kapanma nedeniyle Bitcoin fiyatı önemli ölçüde düştü. Bu, iş duyarlılığı üzerinde çok olumsuz bir etki yarattı. Aynı şey Voyager, 3AC ve Celsius düştüğünde de oldu.

2022’den 2023’e kadar diğerlerinden ne bekleyebiliriz?

Fed’in politikası, kripto pazarındaki fiyat düşüşünü etkileyen faktörleri kontrol ediyor. Dolayısıyla Fed’in faiz oranlarını yükseltme, dondurma veya düşürme kabiliyeti BTC fiyatını, SHIB fiyatını ve altcoin fiyatlarını doğrudan etkilemeye devam edecek.

Bu arada, yatırımcının riski sabit kalacaktır. Ayrıca, potansiyel kripto tüccarları ABD enflasyonunun zirveye ulaştığına dair işaretleri bekleyecek. Bu durumda, Fed’in politika çerçevesini yansıtan bir dil kullanmasını izleyecektir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın