medyauzmani.com
Brezilya’da seçimi solcu lider Lula da Silva kazandı – Fikirler – fikirler.net.tr – Özgün Fikirler

Brezilya’da seçimi solcu lider Lula da Silva kazandı – Fikirler – fikirler.net.tr

Yüzde 98,9’u Yüksek Seçim Mahkemesi (TSE) tarafından açılan sandık sonuçlarına göre Lula yüzde 50,83, rakibi Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro ise yüzde 49,17 oy aldı.

TSE’nin seçim sonuçlarını paylaştığı internet sitesinde, seçimlerin matematikle tamamlandığı ve açılmayan sandıkların sonuçları etkilemeyeceği belirtildi. Daha önce Brezilya’yı iki dönem yöneten Lula, seçimi yüzde 2 oyla kazandı.

Lula, Brezilya bayrağını Twitter hesabından “Demokrasi” yazısıyla paylaştı. Luiz Inacio Lula da Silva, başkanlığı 1 Ocak 2023’te Bolsonaro’dan devralacak.

CEZAEVİNDEN CUMHURBAŞKANINA

2003-2010 yılları arasında iki dönem Brezilya cumhurbaşkanı olarak görev yapan 77 yaşındaki Lula da Silva, yolsuzluk suçlamalarıyla bir buçuk yıl hapis yattı ve suçlamalar düştükten sonra yeniden cumhurbaşkanlığı yarışına girdi.

Birleşik kökleri ile İşçi Partisi’nin ilk başkanı Lula da Silva, çalışan insanların refahı sayesinde yaklaşık 30 milyon Brezilyalı’nın yoksulluktan kurtulmasına yardım ederek Brezilya halkının sevgisini kazandı.

Lula da Silva, 31 Aralık 2010’da cumhurbaşkanlığından ayrılana kadar popüler bir lider olarak biliniyordu, ancak 2011’de kendisine ve partisine yöneltilen yolsuzluk suçlamalarının gölgesinde kaldı. Yolsuzluk suçlamaları, Bolsonaro’nun 2018’de kazandığı seçimlerde aday olmasını engelledi.

Kasım 2019’da serbest bırakılan Lula’nın mahkûmiyetleri ve yolsuzluk suçlamaları 2021’de Yüksek Mahkeme tarafından bozuldu ve davanın hakimi Sergio Moro’nun davalarda taraflı ve siyasi olarak motive olduğuna karar vererek yeniden seçilmesinin önünü açtı.

Bu arada Bolsonaro hükümetinde 1 Ocak 2019 – 24 Nisan 2020 tarihleri ​​arasında Adalet Bakanı olarak görev yapan Sergio Moro, aralarındaki anlaşmazlıklar nedeniyle istifa etti.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın