medyauzmani.com
Bosna Hersek’te oy sayımı devam ederken seçim yasası değişti – Özgün Fikirler

Bosna Hersek’te oy sayımı devam ederken seçim yasası değişti

Bosna Hersek’te yapılan genel seçimde oy sayımı devam ederken seçim kanununda değişiklik yapıldı. Uluslararası toplum tarafından Dayton Barış Anlaşması’nın Bosna Hersek’te uygulanmasına nezaret etmek üzere gönderilen Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, Bosnalı politikacıların Bonn yetkilerini kullanarak seçim yasasında kabul edemeyecekleri değişiklikler getirdi. Bosna Hersek vatandaşlarına bir mektup yayınlayarak seçmenleri bugünkü seçimler için tebrik eden Schmidt, seçim yasasını seçmenin iradesini liderliğe yansıtacak ve ülkenin ilerlemesini sağlayacak şekilde değiştirdiğini duyurdu. abluka politikaları tarafından hafifletilmedi.

BUGÜN SEÇİMİ ETKİLEMEZ

Schmidt, Bosna Hersek’teki iki federasyondan biri olan Bosna Hersek Federasyonu’nda (BHF) yapılacak değişiklikler nedeniyle örgütün yönetim işlevselliğinin değişeceğini söyledi. Değişikliklerin bugünkü seçimleri etkilemeyeceğini anlatan Schmidt, değişikliklerin ulusal ve yerel mahkemelerin seçim sistemine ilişkin kararlarını yerine getirmediğini ve Dayton Konseyi’nin kararlarını değiştirme yetkisinin sadece Bosna Hersek Parlamentosu’na ait olduğunu söyledi. Anlaşma. Kuruluş Anayasasında yapılan değişiklikler, Bosna Hersek Federasyonu Anayasa Mahkemesi hakimlerinin atanması, kuruluşu oluşturan kuruluşların taraf parlamentosunda temsilinin düzenlenmesi ve usulüne ilişkin hükümleri içermektedir. başkan ve başkan yardımcısını seçmek.

ABD BÜYÜKELÇİLİĞİ’NDEN YARDIM

ABD’nin Saraybosna Büyükelçisi, Başsavcı Schmidt’in uygulamaya çalıştığı anayasa değişikliklerinin ülkenin istikrarını ve işleyişini güçlendireceğini söyledi. Schmidt’in attığı adımın hızlı ve meşru bir adım olduğunu vurgulayan açıklamada, 2018 yılında Bosna Hersek Federasyonu’nda yapılan seçimlerin ardından hükümetin kurulmadığı ve örgüt yönetiminin zayıfladığı belirtildi.

SDA’DAN GİRİŞ

Siyasi partilerin bu değişikliğe tepkisi Demokratik Hareket Partisi’nden (SDA) geldi. SDA Başkanlık Konseyi üyesi Halid Genjac, Schmidt’in vereceği cevabın ayrımcılığa yol açmayacağına ve bu yasaların Bosna Hersek’teki vatandaşlara ve tüm insanlara fayda sağlayacağına inanmak istediğini söyledi.

İKİNCİ SEÇİM İÇİN İNSANLAR TEKNELERE GİDİYOR

Bosna-Hersek’te halk, 1992-1995 Bosna savaşını sona erdiren Dayton Barış Anlaşması’ndan bu yana 9’uncu kez seçime gitti. Yaklaşık 3,368,666 kayıtlı seçmen, Başkan’ın milletvekillerini ve ulusal ve merkezi parlamento üyelerini seçmek için oy kullandı. Yerel saatle 07:00’de başlayan oy verme işlemi, saat 19:00’da sandıkların kapanmasıyla sona erdi ve oyların sayımına başlandı. Avrupa’nın en zorlu idari sistemlerinden birine sahip olan ülkede, her aday 4 oy pusulası ile oy kullanırken, seçimde 72 siyasi parti, 38 sendika ve 17 bağımsız siyasetçi yarışıyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Siyaset

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın