medyauzmani.com
BM, “yakında yenileneceğini” söyledi – Özgün Fikirler

BM, “yakında yenileneceğini” söyledi

BM Genel Sekreter Yardımcısı Griffiths, düzenlediği basın toplantısında, Ukrayna’dan tahıl ihracatının Kasım ayında sona ermesini sağlamak için Türkiye ve BM arabuluculuğunda Temmuz ayında imzalanan tahıl kafesi anlaşmasını değerlendirdi.

Griffiths, anlaşmanın yakında yeniden müzakere edilmesini istediğini söyledi.

Sözleşme süresinin uzatılmasının piyasa ve devamlılık için gerekli olduğuna işaret eden Griffiths, sürenin uzatılacağına dair umudunu dile getirdi.

Griffith, Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Aleksandr Fomin ile 17 Ekim’de Rusya’nın Moskova kentinde bir araya geldi. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada, “İki taraf, Ukrayna’ya bağlı limanlarda buğday hasadı operasyonunu görüştü ve Rusya’ya tarım ürünleri ve gübre ihracatı için anlaşmalar yaptı.” bir söz söylendi.

TÜRKİYE’NİN UYGULAMA, TECRÜBESİ VE KOORDİNASYON PROJESİ

Küresel gıda krizini çözmek için Türkiye’nin yardımıyla yapılan hububat ihracat anlaşması, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın desteğiyle Ukrayna, Rusya, Türkiye ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalandı.

Rus yetkililerin Ukrayna’dan gelen malların fakir ülkelere gitmediği ve Rus gıdalarının ihraç edilmediği yönündeki açıklamaları 120 günlük anlaşmanın geleceğini zorlaştırdı.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 16 Ekim’de düzenlediği basın toplantısında, tahıl koridorunu imzalamasının üzerinden üç ay geçtiğini söyledi.Bu üç ayda toplam 345 gemi Ukrayna limanlarından 7 milyon 700 ton tahıl taşıdı.” kelimesini kullandı.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın