medyauzmani.com
Bir saksı nasıl değiştirilir? bilgi grafikleri – Özgün Fikirler

Bir saksı nasıl değiştirilir? bilgi grafikleri

Çiçek vazosu zamanında ve bilinçli olarak değiştirilmelidir. Aksi takdirde çiçeğiniz zarar görebilir. Bu yazımızda “çiçek vazosu nasıl değiştirilir” sorusuna cevap vereceğiz.

Saksıyı nasıl değiştireceğinizi bilmiyorsanız, yanlış uygulama sonucu çiçek zarar görebilir veya ölebilir. Bu nedenle yazımızda anlattığımız adımları uygulamanızı öneririz. Gerekli adımlara geçmeden önce potun değiştirildiği durumları tanımlayalım:

 • Bir çiçek bulunduğu kap için fazla büyüdüğünde
 • Çiçeğin toprağında bir istila olduğunda
 • Çiçeğin kökleri saksı dibindeki drenaj deliklerinden çıkıyorsa
 • Dekoratif amaçlı farklı bir vazo kullanmak istediğinizde

Bir saksıyı değiştirirken nelere dikkat etmeliyim?

 • Bahar, çiçek üretimi için en iyi zamandır. Ancak yeniden çiçeklenme süreleri çiçeğin çeşidine göre değişiklik göstermektedir.
 • Yeni alınan saksı çiçeğinin saksısını değiştirmeden önce çiçeğin yeni yerine alışması için birkaç hafta beklenmelidir. Çiçek yerine alıştıktan sonra saksı değişimi yapılabilir.
 • Saksı değiştirmek için kullanılan toprak kaliteli, organik toprak olmalıdır.
 • Saksı çiçekleri için bahçe toprağı kullanılmamalıdır. Bahçe toprağındaki böcekler ve zararlı bakteriler size ve çiçeklerinize zarar verebilir.
 • Çiçeğin kökleri değişim sırasında zarar görmemelidir.
 • Hasta ve ölü saksılar değiştirilmemeli, öncelikle sağlıklı olmalarına özen gösterilmelidir.
 • Yeniden ısıtma sırasında fazla suyu uzaklaştırmak için saksı dibindeki deliklerin kapanmamasına dikkat edilmelidir.
 • Çiçeğin yetiştirileceği yeni saksı, eski saksıdan bir veya iki beden daha büyük olmalıdır. Büyük sağlıklı değil.
 • Çiçeğin alındığı eski saksıya başka bir çiçek ekilecekse önce saksının iç ve dış yüzeyleri iyice yıkanmalı ve dezenfekte edilmelidir.
 • Çiçek tekrar sulanmadan iki gün önce sulanmalı ve toprak kuru olmalıdır.
 • Çiçek yeni saksıya nakledildikten sonra, çiçek çok az ışığa ihtiyaç duysa bile birkaç gün doğrudan güneş ışığı almamalı ve hafif gölgeli bir yerde muhafaza edilmelidir.

Bir saksı nasıl değiştirilir? adım adım ne yapmalı

1. Yeni kabı birkaç saat kireçsiz suda bekletin.

2. Tencerenin dibindeki tahliye deliğinin kapatılmaması gerektiğinden bahsetmiştik. Ancak çömleğe toprak eklerken deliğin üzerine çakıl, kağıt havlu veya kahve süzgeci koyun ki toprak alttan dökülsün ve tencerede toprak kaybı olmasın ki su dışarı çıksın ama toprak tutulur. Her çiçeğin su tutma ihtiyacı farklı olduğundan drenaj işlemi de sahip olduğunuz çiçeğin türüne göre değişiklik gösterecektir.

3. Yeni saksının üçte birini yeniden tohumlamaya uygun kaliteli toprakla doldurun.

saksıya çiçek dikmek

4. Çiçeği elinizle toprağın yüzeyinden nazikçe tutarak ve saksıdan nazikçe çıkararak saksıyı çiçekli saksıyı ters çevirin.

Saksılar nasıl değiştirilir

5. Çiçek saksıdan kolayca çıkmıyorsa saksının bir kenarını duvara bastırarak saksıdan ayırmasını sağlayın.

6. Gerekirse, saksıdan çıkmasına yardımcı olmak için çiçeği nazikçe çekebilirsiniz, ancak çiçeğe zarar vermediğinizden emin olun.

7. Eski topraktaki olası hastalıkların yeni toprağa yayılmaması için eski toprağı köklerinden mümkün olduğunca silkeleyin.

8. Çürük veya ölü kökleri makasla kesin ve çiçeğin köklerini hafifçe gevşetin.

saksı değişimi

9. Bir elinizle, üçte birini iyi toprakla doldurduğunuz yeni saksının ortasındaki çiçeği istediğiniz derinlikte tutun ve diğer elinizle saksıyı toprakla doldurmaya başlayın.

Çiçeğin toprağı nasıl değiştirilir

10. Köklerin büyümek için altta yeterli alana ihtiyacı olduğunu, ancak çok yüksek olmadığını düşünerek toprağı en iyi şekilde doldurun.

saksı değişimi

11. Tencerenin üzerinde 1,5 – 2 cm boşluk kalacak şekilde toprağı doldurun.

Saksı nasıl değiştirilir

12. Toprağı sıkıştırmak için çiçeğin etrafındaki toprağı elinizle çok nazikçe bastırın ve gerektiği gibi sıkıştırıldığından emin olmak için hafifçe duvara bastırın.

saksı değişimi

13. Son adım olarak, toprak tamamen nemli olana kadar çiçeği sulayın.

Saksı nasıl değiştirilir

Bu yazıda sizden sık sık haber aldık.Suluk nasıl değiştirilir sorusunun cevabını açıkladık. Yazımızın faydalı geçmesini, bahçelerinizin ve balkonlarınızın çiçeklerle dolsun, çiçeklerinizin sağlıklı ve canlı olmasını dileriz.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın