medyauzmani.com
Bir kişinin 50 yaşında gelişebileceği böbrek taşları 13 aylık bir çocukta ortaya çıktı. – Özgün Fikirler

Bir kişinin 50 yaşında gelişebileceği böbrek taşları 13 aylık bir çocukta ortaya çıktı.

Bir kişinin 50 yaşında gelişebileceği böbrek taşları 13 aylık bir çocukta ortaya çıktı.

13 aylık bir çocuk da küçük ama böbrek taşı büyük

ELAZIĞ 13 yaşındaki Zeynep Arya Elazığ’da BozkurtBöbrekten çıkan 5 santimetrelik taş şaşırttı. Böbrek taşı mini perkütan bir işlemle başarıyla çıkarıldı.

Elazığ’da yaşayan Batuhan’ın kızı Zeynep Arya ile 13 ay önce dünyaya gelen Kübra Bozkurt ailesinin sürekli rahatsızlığı nedeniyle aile haftalarca şehir hastanelerinde yattı. Sürekli gaz şikayeti ile eve getirilen aile, Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde kontrol altına alındı. Yapılan muayenede kızlarının böbreğinde 5 cm’lik taş olduğunu öğrenen aile, Üroloji Hastanesi Uzmanı Serhat Yentür’e başvurdu. Doktor Yentür detaylı bir muayenenin ardından böbrekten 5 santimetrelik bir taşı ameliyatla çıkardı. Küçük Arya, başarılı bir ameliyatın ardından sağlığına kavuştu.

Çocuğun 13 aylık olduğunu anlatan Ürolog Serhat Yentür, “Bize böbrek taşı şikayeti ile geldi. Bize geldiğinde sol böbreğinde 5 cm’lik bir taş vardı. Genelde bebeklerde çok sık görülen bir durum değil ama büyük bir taşla karşılaştık. Taş böbreği tamamen doldurdu. Açık cerrahi başka yerlerde önerilmiştir. Aileye mini perkütan işlemle bölgedeki taşları temizleyebileceğimizi söyledik ve ameliyatı yaptık. Operasyon çok iyi geçti. Oğlumuz ameliyattan sonra gayet iyi durumda. Yanlış bir şey yoksa serbest bırakılacağız” dedi.

Bu kadar büyük bir taşa sahip olmanın alışılmadık bir durum olmadığını vurgulayan Yentür, “Belki de metabolizmanın altında bir sorun vardır ve araştırılacaktır. Bir daha olmaması için tedavi edilmesi gerekir. Aslında ameliyat daha başlangıçtır. Sürecin sonu değil. Bundan sonra oğlumuz muayene edilecek ve nedeni araştırılacak “Nedeni için tedaviye başlayacağız. Oğlumuzu tekrar taşlanmaktan ancak bu şekilde koruyabiliriz” dedi. .

“Bebeklerde gördüğüm en büyük taştı”

Yaşının çok küçük olduğunu ancak taşın çok büyük olduğunu belirten Yentür, “Bebeklerde gördüğüm en büyük taştı. Operasyon iyi gitti. Oğlumuz da çok sağlıklı. Bu operasyon genellikle zor ve karmaşıktır. Çocuk sahibi olmak işi daha da zorlaştırıyor. Çünkü bir yetişkinde 4 buçuk litre kan varken bu çocukta 400 cc kan var. Bir yetişkinde vücut yarım litre kan kaybını tolere ederken, bebeklerde 40 cc kan bile tolere edilemez. Ameliyatın kendisi farklı bir riskti. En iyi uygulamalara sıkı sıkıya bağlı kalmayı gerektiren bir operasyon gerçekleştirdik. Ameliyatımız çok iyi geçti. Elazığ’da böyle işletilmek hepimizi gururlandırıyor. Çocuğumuzun böbreğinde oluşan taş uzun yıllar içinde gelişebilen bir taştır. Bu mücevher çok kısa bir sürede yaratıldı. Hamilelikte ve sonraki dönemde taş yoktu, doğumdan sonra bu taş oluştu. Bu tür bebeklerin durumu yetişkinlerden farklıdır. Metabolik bir problem var, test ettikten sonra tedaviye başlayacağız” dedi.

Kızının doğduğundan beri hasta olduğunu anlatan Batuhan Bozkurt, “Haftada iki kez hastaneye gidiyorduk. Eve gaz sancısı şikayetiyle geliyorduk. Fethi Sekin Şehir Hastanesi’nde doktorun teşhisiyle kızının kızdığını duyduk. böbreğinde taş varmış.. Fırat Üniversite Hastanesi’nde açık ameliyat olacak dediler. Mediline Hastanesi’nde Serhat’ın hocası ile görüştük. Buraya gelip kızımı ameliyat ettik. Kızımın içinde 5 cm taş olduğunu öğrendik. Kızım bir insanın taşıyabileceği bir taş yaptı. 50 yılda, bir yılda. Başarılı bir operasyon gerçekleştirdik. Şu anda davranışları iyi, öğretmenlerimiz ve hemşirelerimiz bizimle sürekli ilgileniyorlar” dedi. .

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ahmet Mücahid Kantarcıoğlu – Sağlık

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın