https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Bilanço yöntemine tabi gelir vergisi mükellefleri 131 hesabı kullanabilir mi? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Bilanço yöntemine tabi gelir vergisi mükellefleri 131 hesabı kullanabilir mi?

Bilanço yöntemine tabi gelir vergisi mükellefleri 131 hesabı kullanabilir mi?

Şahıs şirketleri bilanço usulüne tabi mükelleflerin nakit bakiyesinden dolayı 131 hesabı kullanmalarında sakınca var mıdır?

Bilanço işlemlerine tabi GV mükellefleri 131-231-370-371 hesaplarını kullanmazlar. Nakit, sermaye azaltılarak işletme fazlasından çekilebilir.

Şirketimizde 131 Nolu Hesap yüksek kredi vermektedir. 2019 için adat ayırmayı unuttuk. 2019’da KDV hesaplamadan adat ayırmalı mıyız? Bu bakiyenin bir kısmını 320 hesabına aktarabilir miyiz?

Hesap 320 satıcı hesabıdır. Düşündüğünüz gibi hareket ederseniz hileli bir işlem yapmış olursunuz. 131 adet hesap için adat hesabı ve KDV hesabı gerekmektedir.

Muhasebe işlemleri vergi kanunu ve TDHP kurallarına göre yapılmaktadır.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


benzer içerikler

Şirket ortakları şahsi harcamalarını şirkete gider yazabilir mi?

Şirket ortaklarının şirkete olan borçlarını hangi hesapta takip ediyorsunuz?

Anonim şirketlerin yönetim kurullarındaki ortaklar şirketlerinde 4a formunda çalışabilir mi?

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın