medyauzmani.com
Bilanço işlemlerine tabi gerçek kişinin yıllık gelir vergisi defter tutma sistemi üzerinden raporlanıyor mu? – Özgün Fikirler

Bilanço işlemlerine tabi gerçek kişinin yıllık gelir vergisi defter tutma sistemi üzerinden raporlanıyor mu?

Şahsi mükellef müvekkilim 2020 yılında 30.000 TL ve sahibi olduğu işyerinden yıllık 4.800 TL işyeri kira geliri kaybetmiştir. Kiracı aynı zamanda basit usule tabi olan bir mükelleftir. Stopaja tabi olmadığı ve 2.600 TL’den fazla kira geliri olduğu için yıllık toplam değer beyanı ile beyannameye ekledim. Ancak dbs, 49.000’lik üst sınır nedeniyle kira gelirini kabul etmemektedir. Bu doğru mudur?

Beyannamenin Ekler bölümünde yer alan “Muafiyetle Ödenen Vergiler” sayfasındaki vergi stopajı kısmına (0) yazınız. Hala ilan veremediyseniz Elektronik Reklam Departmanından destek alın.

Bilanço yöntemine göre defterini tuttuğumuz ve gelir üzerinden vergilendirilen halk otobüsü mükellefinin bilanço yöntemine göre (sistem kabul etmedi) 2020 yılına ait ara vergi beyannamelerini veremediğimiz için , işletme hesabına göre ibraz etti. Şimdi bilanço usulüne göre gelir vergisi beyannamesi verebilir miyiz?

Bilanço esasına göre defter tutan mükellef, DBS’ye ara vergi beyannamesi veremez.

BDP programında sunulmaktadır. Bahsettiğiniz konu hakkında ne gibi bir işlem yapılmıştır, teknik bilgimiz bulunmamaktadır, lütfen Gelir İdaresi Başkanlığı ile iletişime geçiniz.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın