medyauzmani.com
BDDK’nın ‘para birimi limiti düzenlemesi’ yarın yürürlüğe girecek – Fikirler – fikirler.net.tr – Özgün Fikirler

BDDK’nın ‘para birimi limiti düzenlemesi’ yarın yürürlüğe girecek – Fikirler – fikirler.net.tr

BDDK’nın 21 Ekim’de Türk lirası kredi temininde uygulamaya koyduğu şirketlere yabancı yatırımı yasaklayan yasa yarın yürürlüğe girecek.

Bankalardan alınan bilgilere göre yasadan etkilenen şirket sayısının önemli ölçüde artması bekleniyor.

Yabancı yatırım üst sınırının 15 milyon liradan 10 milyon liraya düşürülmesiyle orta ölçekli şirketler de uygulamaya dahil edilecek. Yüzde 10’luk yabancı yatırım limitinin yüzde 5’e düşürülmesi, projeye şimdiden katılmaya başlayan ve projeye katılmaya başlayacak tüm şirketler için faiz oranlarını artıracak.

Bu nedenle dövizi yüksek olan firmaların Türk lirası kredi alabilmeleri için daha fazla döviz satmaları gerekmektedir.

KKM ŞİRKETLERİNİN DÖNÜŞÜMÜNÜ HIZLANDIRMASI BEKLENİYOR

Büyük dış borcu olan ve stratejik nedenlerle döviz tutan şirketler, döviz mevduatlarını KKM hesaplarına çevirerek varlıklarını zarardan koruyabilirler ve bu kanundan etkilenmezler.

Bu nedenle özellikle dış borçlarında döviz varlığı bulunan şirketlerin bu fırsatı kullanarak KKM’ye geçişlerini hızlandırmaları beklenmektedir.

İLGİLİ

24 Haziran’da alınan Kurul kararı ile BDDK, bankaların döviz borcu olan şirketlere Türk lirası kredi açmasını yasakladı.

Belirtilen kısıtlamalar, aynı zamanda “bağımsız denetim”, “15 milyon TL’ye eşit yabancı sermayeye sahip” ve “varlıklarının çoğunluğunu oluşturan yabancı sermayenin yüzde 10’undan fazlası.

Söz konusu şirketler, bu üç şartı sağlasalar dahi, ilgili mevzuata göre dış kredi kullanımına ilişkin herhangi bir kısıtlama olmadığı sürece, üç ay süreyle yabancı sermayeleri kadar TL kredi kullanabilirler.

21 Ekim’de BDDK, yasanın etkinliğini artırmak ve gereksiz Türk lirası kredi kullanımını azaltmak için yasada önemli değişiklikler yaptı.

Yarından itibaren geçerli olacak değişikliklerle 15 milyon lira olan limit 10 milyon liraya, döviz limiti ise yüzde 10’dan yüzde 5’e indirilecek.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın