medyauzmani.com
Başak mitleri ve tarihi – Özgün Fikirler

Başak mitleri ve tarihi

İstanbul ve Boğaz’ın simgesi olan Bakire Kulesi’nin hikayesi nedir? Başak kulesi ne zaman ve ne amaçla inşa edildi? Başak burcuna nasıl gidilir ve giriş ücretleri nedir?

İstanbul Şüphesiz denilince akla gelen pek çok şey vardır… Camiler, kiliseler, saraylar, müzeler, Boğaziçi… Bunlar denilince saymak neredeyse imkansızdır. Ancak aralarında bir tane var İstanbul deyince Aklıma ilk gelenlerden…

İstanbul ve Boğaz’ın sembolik yapısı. Başak burcu

Ayrıca şöyle bilinir Bu konuda

Burası konumu, görselleri, hikayesi ve tarihi ile çok ünlü olmayı hak eden bir yer. Dünyada kaç tane boğaz var ya da bu kadar küçük bir ada ve kuleye sahip kaç boğaz var… Ya da İstanbul’da kaç kişi var? Başak burcuNeye sahipsin, değil mi?

İster İstanbul’da yaşa, ister İstanbul’a gezmeye git; Herkesin aklına gelen bir görüntü. boğazVe Başak burcu ve onun arkasında İstanbul.

işte bu güzel Başak efsanesinin hikayesi Nedir ve neden inşa edilmiştir? bundan bahsetmeden önce Başak nerede, nasıl gidilir ve giriş ücretleri nedir? Bunun hakkında konuşmaya başlayalım.

Başak nerede, nasıl gidilir?

Başak burcuMarmara Denizi’nin İstanbul Boğazı’na girişinin yakınında yer almaktadır. Anadolu kıyısında yer almaktadır. Üsküdar salakak sitesi Yaklaşık olarak 200 metre iktidarsızlık içinde. Üsküdar Salacak’tan kalkan teknelerle Kız Kulesi’ne ulaşmak mümkün. Salacak’tan 09.00 – 18.30 saatleri arasında her 15 dakikada bir Kız Kulesi’ne tekne ile ulaşabilirsiniz. kabataştan Başak’a ulaşmak da mümkündür. Tekneler çoğu zaman yeterli olmamakla birlikte, Kabataş’tan Başak’a tekneler kalkmaktadır.

Elbette Başak sadece gezi amaçlı değildir. Kulede yer istiyorsanız senin kahvaltın Ayrıca günün herhangi bir saatinde bir şeyler yiyebilirsiniz. akşam yemeği Eğer birisi restoranlara gitmek isterse, tekneler belirli saatlerde çalışmaya devam eder. Boğaziçi boğazının içinden boğaz manzarası Bunu görmek, başka bir yerde kolay kolay karşılaşılmayan bir deneyimdir.

Başak giriş ücreti

Başak girişi paralı. Yetişkin 40 TL, Öğrenci 20 TL. Ancak kuledeki restoranda kahvaltı yapmak isterseniz kahvaltı fiyata dahildir. Bu ve benzeri konularda önceden bilgi sahibi olmanızda fayda var.

Başak efsaneleri

Böyle bir yerde inşa edilmiş bir kule birbirinden farklı Hikayelerin ve efsanelerin olması normaldir. En ünlüsü ve ünlüsü, kuleye adını veren Leander ve Hero’nun aşk hikayesidir.

Leander ve Kahraman

Afrodit Rahibesi kahraman Abidos kralının oğlu Leander’in Hikaye bu. Başak, Boğaziçi’nde yer alsa da, Başak burcu Çanakkale Boğazı ile bağlantılı Bu bir aşk hikayesi.

Bir zamanlar Afrodit’in rahibesi Şampiyon Eli Linder Birbirlerini görüyorlar. İlk görüşte aşk falan derler. Büyük bir tutkuyla birbirleriyle empati kurarlar. ama kahraman çünkü o bir rahibe köstebek Onunla olma şansı yok. bu yüzden Gizlice İki aşık tanışmalı.

Akşam güneş battığında güzel kahraman yamaçlara tırmanır. onun meşalesi titreşmeye başlar. Leander bu işareti görünce boğazından ve sevgilisinden gelen soğuk suyla buluşmak için atlar. Durmadan yüzmek başladı. Sonunda iki aşık buluşur. Bu günler, haftalar ve aylar boyunca devam eder. Kış geldiğinde Boğaz’ın suları buz gibi soğuk olur ve kuzey rüzgarları hiç durmaz.

Chassero, Theodore (1825-1850) – Louvre Müzesi

yine bir gün Şampiyon Eli Linder Birbirleriyle tanışmak istediklerinde kahraman alevi yeniden sallamaya başlar. köstebek Soğuk ve rüzgardan bağımsız olarak yüzme başlar. Ancak bir süre sonra kuvvetli bir kuzey rüzgarı alevi söndürür. Leander da karanlıkta nereye yüzeceğini bilmeden oradan oraya çırpınmaya başlar. Kollarının artık gücü kalmamış, boğaz sularına dayanamayıp batar. Sabah, cesedi sahilde cansız. Kahraman tek cansız aşkının cesedini görünce buna dayanamaz ve kendini boğaz sularına atarak intihar eder.

İşte bu efsanevi hikayede anlatılanlar meşale yeri bazı romanlarda Başak burcu elde eder. ve sonra ayrıca Cestus ve Abydos Aralarındaki bu aşk hikayesi, belki de Başak’ın büyüleyici güzelliğinden dolayı buraya döner.

Batal Gazi ve Tekfur’un kızı

ayrıca, Batal Gazi’nin hikayesi Başak var. İstanbul İslam ordusunun kuşatmasında Batal Gaziyolculuktan sonra geri dönmez ve Üsküdar’a Stabilize eder. Çünkü bölgede Bizans tekfurunun kızı o aşık oldu. Tabii ki, aldatma bu durumdan memnun değil. Batal Gazi’nin Şam görevi için bölgeden ayrılmasından yararlanarak kızını denizin ortasına yaptırdığı kuleye hapsetti. Batal Gazi döndüğünde sevdiği kızı kuleden kurtaracaktır. Başak burcu efsaneler arasında Mutlu sonla biten tek hikaye Bence öyle.

Yılan ısırmasından kurtulamayan Bizans prensesi

Başak burcu hakkında başka bir hikaye Bizans dönemle ilgili. Kahin bir zamanlar Bizans kralına tek kızından bir hediye verdi. Yılan tarafından ısırılıp ölecek Onlar söylüyor. Kral, kızından bu kehanetin gerçekleşmesini engellemesini istedi. Yılanların ulaşamayacağı yer yapar. Burası denizin ortasında inşa edildiği yer. Başak burcu. Yıllar geçer ve denizin ortasındaki kulede yaşayan prenses zamanla büyür.

Belki de kehanetin artık gerçekleşmeyeceğini bile düşündüler. Bu arada kendisine her gün yemek gönderilir. Ama bir gün yemeği olduğu zaman, üzümlerin arasında bir sepet meyve vardı. bir yılan Gizlendi. Bu yılan, sepete uzandığında prensesin elini ısırır ve Bir prenses anında öl. Böylece kehanetteki gibi bir yılan prensesi öldürür.

Başak tarihi

Bunca efsaneden bahsettikten sonra, Başak’ın ünlü tarihi Hadi Konuşalım. Tam olarak ne zaman ve kimler tarafından yapıldığı bilinmiyor. Ancak kule ile ilgili ilk kayıtlar 5. yüzyılda Atinalı Alisabad M.Ö. ile Gümrük Merkezi kullanımlarını gösterir. Uzun süre gümrük kapısı olarak kullanılmış ve vergi Görünüşe göre alınmış.

burada daha fazla lahana 1110 yılında kuruldu. Bizans İmparatoru Komnenos Zamanında olur. 1143 yılından itibaren bu adanın bulunduğu yere ve Avrupa yakasında Sarayburnu’na bir kule yapılmıştır. onların arasında çekilmiş zincir Boğazı güvende tutmaya çalışıyorlar. Tabii bazı dönemlerde Başak zincirin ağırlığına dayanamadı. yerlebir edilmiş Ayrıca söylenir.

İstanbul açılışına kadar gümrük ve daha sonra güvenlik noktası Kullanılan kulenin şimdi Başak denilen yapıya baktığımızda şekillendiği ortaya çıkıyor. Genel olarak Fatih Sultan Mehmet’in yaptırdığı Kız Kulesi’ni görüyoruz.

1509 depreminde Hasarlı yapıyı onardıktan sonra bu sefer bir alev Olarak kullanılır. Uzun zamandır Boğaziçi Boğazını Korumak yapmaya devam et. 1721 yılında meydana gelen kule yangını sonucu hasar görse de onarılarak tekrar kullanılmaya devam edilmiştir.

Abdülhamid’in favorisi gezilerin Şimdiki kule Sürgün ve idam adasına Değişmeye başlayacak. 18. yüzyılda Murali Beşir Ağa’nın idam edildiği ve Hekimooğlu Ali Paşa’nın sürgün edildiği yerdir. Başak burcu.

1832-1833 yıllarında II. Mahmud döneminde önemli bir onarımdan sonra Karantina Adası Ayrıca kullanıldı. istanbulda veba salgını Savaş sırasında hasta olan binlerce insan burada karantinaya alındı.

Cumhuriyet ile tekrar alev Zamanla kullanılmaya ve değişmeye başlamıştır. radar istasyonu Ayrıca kullanıldı. Yakın zamanda yapılan restorasyonun ardından 2000 yılından bu yana müze, restoran ve kafe olarak faaliyet gösteriyor.

Bir süre Başak

Bizans Damialis’iVe

Türklerden Başak burcu,

2500 yıl önce gümrük kapısı,

Bizans savunma kulesiVe

Osmanlı İmparatorluğu’nda Boğaziçi Feneri, Seyahat, Sürgün, İnfaz Adası,

vebalı yıllardan Karantina AdasıVe

Bugünün eşsiz eğlencesi…

Başak’a kendiniz gitmek daha iyidir, bakın, eğlenin …

Seyahatleriniz GuideName tadında olsun…

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın