medyauzmani.com
Balıkçılardan tüketicilere: “Daha fazla palamut, dondurucuya koyun” – Özgün Fikirler

Balıkçılardan tüketicilere: “Daha fazla palamut, dondurucuya koyun”

Denizdeki palamut bolluğu pazarı süslemeye devam ediyor. İstanbul, Karaköy ve Yenikapı’nın ünlü balık pazarlarında bol miktarda palamut bulunur. Tüccarlara göre bu artışın 2 ay daha devam etmesi bekleniyor. Fiyatları 30 ile 70 TL arasında değişen meşe palamuduna vatandaşlar yoğun talep gösteriyor. Balıkçılar, palamutun buzdolabında 8-9 ay saklanabileceğini, vatandaşların fiyatlar yükselmeden soğutması gerektiğini söylüyor.

“Meşe palamudu bolluğu iki aydır devam ediyor”

Karaköy balıkçısı Yusuf Durmaz, bu yıl palamut yüzünden gülümsediğini vurguladı. Palamut bolluğu bir aydır devam ediyor, iki ay daha devam edeceğini görüyoruz. Ama havalar fırtınaya dönerse bu bolluk giderek azalacak. Palamut çok rağbet görüyor. Hamsi ve hamsi yok. istavrit bu sene balık her şeyden ucuz bu yüzden müşterilerimiz palamut alıp dondurucuya koymak zorunda kalıyor biz günde 100 kilo meşe palamudu satıyoruz vatandaş beklemesin meşe palamudu fiyatı düşmez şu an biz 1 kilo meşe palamudu 40 TL, yarım kilo 30-40 TL. Diğer balıkların fiyatı, hamsi 70 TL, istavrit 70 TL, Çin uskumru 100 TL. En ucuz palamut” dedi.

“Meşe palamudu 7-8 ay buzdolabında saklanabilir”

Yenikapı balıkçısı Şafak Gün, iki üç yıldır bu kadar çok palamut olmadığını söyledi. “Yaklaşık bir kilo palamut var. Bu üç kişiye yeter. Fiyatı 60-70 TL arasında değişiyor. Sıcaklığa göre çok olursa, yağmur yağınca fiyatlar çok düşecek. Bu miktar düşecek. bir balıkçı olarak palamutun buzdolabında 7-8 ay kalabileceğini söylüyorum o yüzden alıp dondurucuya koysunlar bir daha bu kadarını göremeyebilirler.” kelimeleri kullandı.

kaynak: IHA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın