medyauzmani.com
Azerbaycanlı askerlerin çok sayıda mezarı bulundu – Özgün Fikirler

Azerbaycanlı askerlerin çok sayıda mezarı bulundu

Edilli köyünde 12 Azerbaycan askerinin mezarını gördü. Kıyafetlerinden ve eşyalarından cesetlerin Azerbaycan askerlerine ait olduğu anlaşılıyor. Bazı kafataslarındaki delikler, askerlerin kurşuna dizilmiş bir manga tarafından öldürülmüş olabileceğini gösteriyor.

Azerbaycan Esir, Kayıp ve Rehine Vatandaşları Devlet Komisyonu Başkanı Namig Efendiyev, ilk Karabağ savaşında kaybolan Azerbaycanlıları bulmak için Şubat 2022’den beri bölgede kazı yaptıklarını söyledi.

Edilli köyünde şu ana kadar 25 kişinin cesedinin bulunduğunu anlatan Efendiyev, şunları kaydetti: “26 Eylül’de yapılan kazıda askeri üniformalı 12 kişiye ait kalıntılar bulundu. Bunların Ermeniler tarafından öldürülen ve gömülen Azeri askerleri olduğu söyleniyor. Cesetlerden DNA analizi yapılacak ve doğrulama için kimlikleri test edilecek. “ bilgisini paylaştı.

Resmi kayıtlara göre 1990’ların başındaki Birinci Karabağ savaşında 3 bin 890 Azerbaycan askeri ve sivili hayatını kaybetti.

Azerbaycan, Ermenistan ile yaptığı görüşmelerde kayıp şahıslar konusunu her zaman gündeme getirmekte ve bu şahısların akıbetinin Ermenistan’dan netleştirilmesini istemektedir.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın