https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Aylık satış tutarı ve KDV bilgisi ÖKC’den nasıl alınacak? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Aylık satış tutarı ve KDV bilgisi ÖKC’den nasıl alınacak?

Aylık satış tutarı ve KDV bilgisi ÖKC’den nasıl alınacak?

ÖKC’lerden, ÖKC’den yapılan satışlar nedeniyle aylık satış tutarı ve gerekli KDV bilgileri GİB’e elektronik ortamda nasıl bildirilecek?

Bildirime tabi olması gereken ÖKC mali bilgileri temel olarak; ÖKC bazında ve bir ay içinde yapılan satışlara ilişkin “Toplam satış tutarı” ve “Toplam KDV tutarı” bilgileri.

Bu bilgiyi aşağıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanarak elde etmek mümkündür.

a) Ödeme kayıtlarından günlük olarak alınan “ÖKC Günlük Z Raporlarında” yer alan bilgiler toplanarak aylık döneme ilişkin “Toplam Satış Tutarı” ve “Toplam KDV Tutarı” hesaplanabilir.

b) Kullanılan ödeme defterlerinden elde edilen aylık döneme ait Mali Hafıza Raporlarında yer alan bilgilerden ilgili aya ait Toplam Hafıza Raporları (başlangıç ​​tarihi olarak ilgili ayın ilk günü, başlangıç ​​tarihi olarak ilgili ayın son günü girilerek). mali hafıza raporunun alınması sırasındaki bitiş tarihi). Satış Tutarı Bilgileri” ve “Toplam KDV Tutarı”

c) Ödeme kayıt cihazlarını firmaların ERP sistemleri ile entegre kullanan kuruluşlarda ERP sisteminde ÖKC tarafından kesilen her bir fişin satış bilgisi takip edilebildiği için aylık ‘Toplam Satış Tutarı’ ve ‘Toplam KDV’ Tutar’ Bilgisi ilgili ERP sistemlerinden temin edilebilir ve ÖKC mali raporuna dahil edilebilir. Bu şekilde ERP sistemlerinde sağlanan bu verilerin OKC’lerde kayıtlı verilerle aynı ve doğru olmasından doğan sorumluluk vergi mükellefine ait olacaktır.


Kaynak: RA Elektronik Dokümantasyon Portalı
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın