medyauzmani.com
Ayın tamamı için kısa çalışma ödeneği alan işçiye işveren ek ücret ödemeli mi? – Özgün Fikirler

Ayın tamamı için kısa çalışma ödeneği alan işçiye işveren ek ücret ödemeli mi?

Kısa çalışma ödeneğinden yararlanan ve ay boyunca çalışmayan çalışanlara 30 günlük ödenek ödenir. 31 gün olan aylarda eksik günleri gösterirken 0 bazında 31 gün mü gösterelim yoksa 1 günlük ücretten 30 gün eksik mi ödeyelim?

İşçi gelip bir gün çalışmaz ise; 0 kural bildirilmelidir.

Salgın nedeniyle kısa çalışmadan yararlanarak ödenek alan işçiler, kısa çalışma sona erdikten sonra çalışmaya başlayıp bir ay çalışıp ardından evlenerek işverenden bir aylık ücretsiz kıdem tazminatı istedi. ücretsiz izne ayrıldıktan sonra evlilik nedeniyle ayrılmak istedi. İşçiler, önceki dönemde kısa çalışma ödeneğine hak kazandıkları için evlilik nedeniyle işten ayrılsalar bile işsizlik maaşı alabilir mi?

İşçi evlilik nedeniyle işten ayrılırsa işsizlik ödeneği alamamaktadır.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın