https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ay içerisinde sigorta evraklarının muhasebe kaydı nasıl yapılır? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Ay içerisinde sigorta evraklarının muhasebe kaydı nasıl yapılır?

Ay içerisinde sigorta evraklarının muhasebe kaydı nasıl yapılır?

10.06.2020 tarihinde düzenlenen sigorta poliçesinin günlük girişini yaparken haziran ayında sigorta poliçesinin ne kadarını gider olarak kullanabiliriz?

Haziran ayı için yevmiye kayıtları eksiksiz yapılır.

%8 katma değer vergisi ile ürün satan bir şirkette çalışıyorum. KDV mükellefi bir müşterimiz, yapmış olduğumuz vadeli satışlara istinaden faturalarımıza erken ödeme yapan tarafımıza fatura kesmiştir.

Fatura, hizmet bedeli ve %18 KDV açıklamasıyla birlikte düzenlendi. Satışını yaptığımız tüm ürünler %8 KDV’dir. Müşteri tarafından fatura edilen hizmet bedeli, satılan ürünler için %8 KDV ile erken kapatma indirimi için %18’dir. Bu faturayı kayıtlarımızda tutabilir miyiz?

Faturayı düzenleyen şirket %18 KDV’yi doğru bir şekilde uygulamıştır.

Ödediğiniz KDV’yi indirime tabi tutabilir ve ilgili faturayı muhasebe kayıtlarınızda bulundurabilirsiniz.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


benzer içerikler

Mal alımına istinaden düzenlenen indirim faturasının muhasebe kaydı nasıl yapılır?

İşlemler, Form B’de listelenen alım satım indirimlerine tabi midir?

Satış iskontolarının muhasebesinde hangi hesabı kullanmalıyız?

%100 indirimli düzenlenen faturalarda KDV indirimi nedir?

Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın