medyauzmani.com
Arap Ligi hakkında ‘Türkiye’nin harikaları! – Urfa Hikâyeleri – Şanlıurfa Hikâyeleri – Özgün Fikirler

Arap Ligi hakkında ‘Türkiye’nin harikaları! – Urfa Hikâyeleri – Şanlıurfa Hikâyeleri

Ortadoğu ve Arap ülkelerinin önde gelen kuruluşlarından Arap Birliği’nin liderleri bugün Cezayir’de bir araya gelecek. 2019’dan beri görüşmeyen 22 ülkenin üyesi olan bölgede tartışmalar çok fazla.

Diğer ülkelerin İsrail ile Filistin’e desteği de dahil olmak üzere bir anlaşmaya varması beklenirken, Fransız haber ajansı AFP de kamuoyunun dikkatini çekecek kapsamlı bir rapor yayınladı ve bilgiler paylaştı.

Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Ürdün İsrail ile anlaştıktan sonra gözler onlara katılacak olan Cezayir’de olacak. Çünkü Cezayir bölgede Filistin’e en çok destek veren ülkelerden biri olarak biliniyor.

Cezayir ile Fas arasındaki ihtilaf son yıllarda devam etse de Arap Ligi sonunda yayınlanacak açıklamada konunun gündeme geleceği bildirildi. Bir AFP raporunda, “Suriye, Libya ve Yemen de listede olacak. Kaynaklar, katılımcı ülkelerin dışişleri bakanlarının Türkiye ve İran’ın bölgedeki ‘eylemleri’ hakkında açıklama yapıp yapmaması gerektiğini tartışacaklar. Bunlar arasında Ankara ve Tahran’ı da belirtelim. listede de yer alacak.” kelimeler kullanıldı.

Arap basınında çıkan haberlere göre, Suudi Arabistan Prensi Salman kulak rahatsızlığı nedeniyle katılamayacak, Fas Kralı 6. Muhammed ise etkinliğe katılmayacak. Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn’in de etkinliğe katılmaması bekleniyor.

Öte yandan iki gün sürecek toplantının en acil konularından biri de Suriye’nin Arap Birliği’ne dönüşü tartışması olacak. 2011 yılında Arap Baharı nedeniyle Arap Birliği’nden ihraç edilen Suriye’nin yeniden birleşmesi çok zor bir konu olacak.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın