medyauzmani.com
Anonim şirketi ortağının şahsından şirkete kiralanan binek oto için KDV-2 ve stopaj ödenecektir. – Özgün Fikirler

Anonim şirketi ortağının şahsından şirkete kiralanan binek oto için KDV-2 ve stopaj ödenecektir.

Vergi mükellefi olmayan anonim şirketi ortağı aracını şirkete kiraya verecektir. Damga vergisi nasıl hesaplanmalıdır? Oranı binde 1.89 mudur? KDV 2 ve stopaj durumu nedir?

Sözleşmedeki brüt kira bedelinden damga vergisi (binde 1,89) yine brüt tutardan % 20 GV stopajı ve 2 nolu KDV (%20) hesaplanır.


Örnek Hesaplama

Damga Vergisi Hesabı

Brüt Kira Tutarı: 12.000 TL

Kira Süresi: 1 yıl

1 Yıllık Brüt Kira  144.000 TL

Damga Vergisi: Binde 1,89

Damga Vergisi Tutarı: 272,16

A.Ş. Damga vergisini, damga vergisi beyannamesi ile kira kontratı tarihini izleyen ayın 26’sına kadar beyan  beyan edecek ve aynı süre içinde ödeyecektir.

 

Stopaj ve KDV hesabı

Brüt Kira Tutarı: 12.000 TL (10.000 / 0,80)

Stopaj: 2.000 TL (12.000 * %20)

Net Kira Tutarı: 10.000 TL

KDV: 2.400 (KDV-2 olarak ödenip, 1 no.lu KDV’den indirilecektir.)

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın