medyauzmani.com
Anayasa çalışmaları başladı – Özgün Fikirler

Anayasa çalışmaları başladı

AK Parti’de başörtüsü düzenlemesini de içeren anayasa reformu için çalışmalara başlandı. AK Parti Anayasa delegeleri dün ilk toplantısını yaptı. Toplantıya Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, AK Grup Başkanvekili, TBMM Hukuk ve Adalet Komisyonu Başkanları, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve diğer yetkililer katıldı.

  1. MADDE FORMÜLÜ

Toplantıda, 2008 yılında üniversitelerde başörtüsü uygulamasına ilişkin politikanın tartışıldığı ve çalışmanın kapsamının genişletildiği ortaya çıktı. Anayasa’nın başörtüsünü yasaklayan yasayı içeren 10. maddesinin revize edileceği veya ek bir madde oluşturulacağı söyleniyor. Anayasa’nın 10. maddesinde “Giysiler kamuda ve çeşitli yerlerde serbesttir. Herhangi bir kısıtlama ve kısıtlama getirilemeyeceği söylendi” dedi.

Erkek ve Kadının Emeklerine Vurgu

Cumhurbaşkanı Erdoğan, grup toplantısında ailenin güvenliğine ilişkin mesajlar da verdi. Anayasanın 41. maddesinde aile korumasını güçlendirmeyi ve karı koca rolünü vurgulayarak ülke yasalarına uygun olarak eşcinsel evlilikleri yasaklamayı planlıyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ise toplantıda yaptığı konuşmada Anayasa çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi: “Bugün hazırladık. Cumhurbaşkanımızın gruba yaptığı konuşmada açıkladığı planı nasıl yapabiliriz? Bu da uzun uzun.Önemli bilgiler de ortaya çıktı.Geçenlerde Cumhurbaşkanımız belgeyi halkla paylaşacak.Hazırlık aşaması farklı ama biz çalışmalarımızı pazartesiye kadar anlatıp Cumhurbaşkanına sunmayı planlıyoruz.AK Parti olarak bizde MHP ve MHP görüşümüzü meclise sunacak.Şu anda çalışıyoruz, bir şey olabilir, birkaç şey olabilir.CHP’nin hükmü bu sorunun çözümü değil, garanti veriyor mu? devlette çalışan başörtüsü takmayan kadınların hakları var mı?kesinlikle yok. özel sektördeki kadınların güvencesini kapsıyor mu? içermiyor. daha kötüsü yasağın yasal dayanağını sağlıyor. yeni kısıtlamalar.”

Nur Banu Aras

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın