https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Amortismana tabi sabit kıymet satışları KDV beyannamesinin hangi bölümünde beyan edilmelidir? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Amortismana tabi sabit kıymet satışları KDV beyannamesinin hangi bölümünde beyan edilmelidir?

Amortismana tabi sabit kıymet satışları KDV beyannamesinin hangi bölümünde beyan edilmelidir?

Şirketimiz Ocak ayında aktifine kayıtlı ticari aracını satmış olup, ilgili aracın kayıt değeri amortisman nedeniyle tükendiği için aracın tamamının satışı kar etmektedir. Satıştan elde ettiğimiz kârı İkame Fon’a aktaracağız. KDV beyannamesinde ilgili satışların Gelir bölümünde yer alması gerekmektedir. İlgili tutar gelirde gösterilip daha sonra ters kayıt ile yedek fona aktarıldığı için bu kez kümülatif KDV tutarı ile gelir tablosu gelir tutarı arasında uyumsuzluk olacaktır. Burada nasıl ilerlemeliyiz?

Ters kayıt ile yenileme kutusuna dahil değildir. Elde edilen kar 549 hesabına dahil edilir.

Ayrıca 503 kodu ile yapılan satışlar KDV beyannamesinin Diğer İşlemler bölümünde beyan edilmektedir.

Satış ve bağış toplamadan elde edilen kar

————————————— / ——————–

100/102/101/127/257 (b)

254.391.549 (bir)

————————————– / ———————–


Şahıs şirketi adına kayıtlı bir araç, defter beyanında bir iş defteri tutar. Zorunlu araç trafik sigortasını dönemsellik nedeniyle bilanço bazında ayırıyoruz. Ancak defter beyanında süreç nasıl olmalıdır?

Defter ifadesinde, kayıt işlemi sırasında periyodiklik politikası etrafında bir kutu bulunur. Giderler bu kutucuğa “in” işareti konularak kaydedilmelidir.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın