medyauzmani.com
Altının ve doların pozisyonları değişiyor – Özgün Fikirler

Altının ve doların pozisyonları değişiyor

Piyasalarda faizlerin yükselmesinin beklenmesi, zayıf verilerin doları yavaşlatarak değerli metallerin destek bulmasını kolaylaştırmasının ardından yerini yavaşlama tahminlerine bırakıyor. Altın geçen hafta test ettiği 1,614$/ons seviyesinden hızla toparlandı ve bu hafta 1.720-1.730$ bölgesine yerleşti. Bir sonraki adımda bugün açıklanacak olan ABD Tarım Dışı İstihdam verileri raporlanacak.

İngiltere’nin vergi indirim paketinin gecikmesiyle başlayan dış piyasalarda iyimserlik zayıflayarak sterlin değerlenmesinde gücünü kaybetti. Ayrıca para politikasındaki değişikliğe ilişkin yetkililerden herhangi bir açıklama gelmemesine rağmen, özellikle Fed’in değerlendirmesi, resesyona bağlı olarak yüksek faiz oranlarındaki yükselişi azaltabilirdi. Ancak, bu hafta ABD’de kurumsal işlerin beklenenden daha yüksek gelmesi bu hissi biraz azalttı. Bu, ABD’nin tarım dışı faaliyetlere olan dikkatli bakışını yansıtıyordu.

PERFORMANS VERİLERİ KESİNTİSİZ OLACAK

RJO Vadeli İşlemleri baş piyasa stratejisti Bob Haberkorn, “İstihdam verileri, Fed’in sıkılaştırma politikasının net bir göstergesi olabilir. İstihdam verileri beklenenden daha zayıf gelirse altın yükselir. Çok güçlü çıkarsa, Fed’in şahin politikasının devamına işaret edecek ve altını aşağı çekecektir. “r” yorumları.

Altının 1.670 dolardan gerekli direnci kırdıktan sonra başka bir ara bölgeyi hızlı bir şekilde kırıp 1.725 dolar seviyesine ulaşmasının önemli olduğunu söylüyor. Bu seviyenin üzerinde bir kapanış, trend için 1.738 ve 1.754’te direnç getirecektir. Geri çekilmelerde 1.720 ve 1.704 önemli destekler olarak gösteriliyor.

Gram altın tarafında 1031 tercih edilen direnç olarak kabul edilirken, yukarıda 1038 ve 1045 gösteriliyor.

COMMERZBANK VE TD HALA DİKKATLİ OLACAK

İnsanların iyimserliğine rağmen, hala işlerin yavaşlamasını bekleyen finans kuruluşları var. Commerzbank stratejistleri, doların altın tahminlerini düşürerek baskı oluşturmaya devam edeceğini belirterek, “Fed fon oranının 2023 yılı sonunda yüzde 5’e, yani mevcut seviyenin 175 baz puan üzerine çıkmasını bekliyoruz. Bu nedenle, ABD doları bir süre daha güçlü kalacak gibi görünüyor.Altın fiyatının bu yıl sonuna kadar ons başına 1.700$’a (önceden 1.800$) düşeceği tahminimizi revize ediyoruz.Altının 1.800$’a yükselmesini bekliyoruz. 2023’ün sonuna kadar ons başına (önceden 1.900 dolar). TD TD Securities analistlerinden gelen 1.580 dolarlık uyarı, bunun altındaki son rallinin 1.580 dolara dönebileceği konusunda da uyarıyor. Kurulum, 1.763 dolarda güçlü bir direnç bekliyor. TD analistleri, Fed’in yüzde 4,5’in üzerine çıkma yönündeki şahin politikasını sürdüreceğine ve bu sürecin deflasyonist süreç sona erene kadar devam edeceğine inanıyor. Bu ortamda altının önümüzdeki aylarda güç kaybedip 1.580$ hedefimize dönmesini bekliyoruz.

kaynak: ÜLKE

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın