medyauzmani.com
Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenecek? – Özgün Fikirler

Altın ve Bitcoin Nasıl Etkilenecek?

Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, faiz oranlarını yükseltmek için eşi görülmemiş bir yarış içindeler. Öyle ki, Birleşmiş Milletler’den bir uyarı da dahil olmak üzere ciddi şüpheler uyandırıyor. Bu ortamda en çok altın ve Bitcoin (BTC) zarar görüyor. Ayrıca, finansal panik yerleşirken, küresel para politikası hemen köşede mi?

Merkez bankalarının ‘eşzamanlı’ faiz artırımı endişe kaynağı

Bu yıl ABD ve Kanada’da faiz oranlarını 300 baz puan artırdı. Ayrıca ECB 125 baz puan yükseldi. Sonuç olarak, altın ve kripto piyasaları tarihteki en kötü faiz oranı hareketlerinden bazılarını gördü. En tehlikeli vakalardan bazıları, Zimbabwe’nin 14.000 baz puanlık artışı ve Arjantin’in yükselen enflasyon ve devalüasyona karşı 3.700 puanlık artışıdır.

Öte yandan Çin, Rusya ve Türkiye gibi ekonomilerini desteklemek için faiz oranlarını düşüren örnekler de var. Yıl sonuna girerken piyasa risklerinden biri de merkez bankalarının enflasyonla mücadeleye yönelik adımlar atmış olması. Birçok uzman, insanların dışarıda kalmak için ağaçlara tırmanmasının 9 ila 18 ay sürdüğü konusunda uyarıyor. Ve çok hızlı hareket etmek ekonomiyi önemli ölçüde yavaşlatırdı.

Dünya Bankası konuyu geçen ay tartışmıştı. Eşzamanlı enflasyonun ‘finansal krize’ yol açacağını da sözlerine ekledi. Dünya Bankası’na göre merkez bankaları arasında bu tür bir ‘eşzamanlılık’ son elli yılda görülmedi. Ve bu enflasyon finansal sorunlarla karşılanırsa, küresel ekonomi yok olacaktır. Dünya Bankası Grubu Başkanı David Malpass şunları söyledi:

Küresel büyüme önemli ölçüde yavaşlıyor. Pek çok ülkenin başı belaya girdiği için yavaş ilerliyor gibi görünüyor. En büyük endişem, bu gelişmelerin gelişmekte olan ve gelişmekte olan ülkeler için uzun vadeli yıkıcı sonuçlarla devam etmesidir.

Birleşmiş Milletler de bu hafta konuşarak Fed ve diğer merkez bankalarını enflasyonu düşürmeye çağırdı. Parasal sıkılaştırmanın küresel ekonominin çökmesini engellediği konusunda uyardı. UNCTAD Genel Sekreteri Rebeca Grynspan şunları söyledi:

Mali krizden çıkmak için hala zaman var. Ancak şu anda olanlar, özellikle gelişmekte olan ülkelerde en savunmasız olanlara zarar veriyor. Aynı zamanda dünyayı küresel bir resesyona sürükleme riskini de taşıyor.

“GSYİH büyümesi birçok ülkede yavaşladı”

Ve bu geniş alanlarda, sıkı para politikaları, enerji krizleri, artan nükleer tehdit ve potansiyel gıda kıtlığı dahil olmak üzere siyasi risklerle karıştırılıyor. Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD), dünyanın Rusya’nın Ukrayna’daki savaşı için ‘yüksek bir bedel’ ödediğini söylüyor.

Rusya’nın Ukrayna’ya karşı haksız, haksız ve hukuksuz savaşının ardından dünya ekonomisi bir durgunluğa girdi. OECD Genel Sekreteri Mathias Cormann geçen hafta bir basın açıklamasında, “GSYİH büyümesi birçok ülkede durgunlaştı” dedi. Ekonomik göstergeler uzun vadeli bir düşüş gösteriyor. OECD, Almanya’da 2023’te %0,7’lik bir düşüş bekliyor. Ayrıca önümüzdeki yıl Avrupa da çok etkilenecek” dedi.

Bunlar, finansal krizin önümüzde olduğu bir zamanda gelen ciddi uyarılardır. Yalnızca İngiltere’deki piyasa oynaklığı, bulaşma korkularını körükledi. Bu nedenle BoE’yi acil bir borsa programı aracılığıyla borsaya müdahale etmeye zorladı. BOJ kısa süre önce Japon yenini desteklemek için müdahale etti. OANDA’da pazar araştırmacısı olan Edward Moya şunları söyledi:

Küresel piyasanın riskini gösteren merkez bankalarının ani hareketlerini görebiliyoruz. Bu nedenle, yakın gelecekte Fed pivotunu desteklemek için birçok bahis yaptınız.

“Bu gelişme altının fiyatını yükseltecek”

Bu endişeler arasında, resesyona tepki olarak Fed ekseninin artan beklentileri yer alıyor. Paulson & Co’nun milyarder girişimcisi ve kurucusu John Paulson geçen hafta, “Ekonomi küçülmeye başladığında, Fed yeniden gevşemeli” dedi. Paulson, Fed’in kontrolden çıktığının anlaşılmasının uzun vadeli enflasyon beklentilerini artıracağını söylüyor. Bunun altını daha da yukarı çekeceğini söylüyor.

kriptokoin.comGördüğünüz gibi, Fed Eylül ayında 75 baz puanlık art arda üçüncü artışını gerçekleştirdi. Şimdi Fed’in Kasım’da 75 baz puan ve Aralık’ta 50 baz puan daha artırması bekleniyor. Fed’in federal fon oranı tahminlerine göre, bu yıl sonunda %4,4’e ulaşması muhtemel. 2023’te %4,6’ya yükselmesi bekleniyor. Bu gelişmenin altın ve Bitcoin fiyatını nasıl etkileyeceği merak konusu.

Fed’in faiz artırımının altın ve Bitcoin üzerindeki potansiyel etkisi

Altın, ABD NFP verilerinin ardından, agresif Fed beklentileriyle yeniden 1.700 doların altına düştü. Sarı metal geri dönmediği için faize karşı çok hassastır. Dolayısıyla Fed’in faiz artırımı, altın üzerindeki baskının devam edeceği anlamına geliyor.

Bununla birlikte, yükselen enflasyon ve altını desteklemek için küresel tehditler de var. Bu sonuçların ağırlığı, altının bir sonraki yönü hakkında çok fazla fikir verecektir. Ayrıca ekonomideki mevcut faiz artırım oranları dikkate alındığında, Fed’in ne kadar süreceğini belirlemesi de önemli. Şimdilik Fed şahin duruşuna katılmayacak. Çünkü Başkan Jerome Powell, enflasyonu kontrol edememenin çok acı verici sonuçları olabileceğini söyledi. Bu nedenle, analistler genellikle altına inanmazlar.

Bu arada yükselen faiz oranları da kripto fiyatları için iyi değil. Bu nedenle uzmanlar istikrarsızlığın zamanla devam edeceğini söylüyor. Hisse senetleri ve kripto gibi riskli varlıklar 2022’nin başından beri birbirine bağlı. Hepsi birlikte hareket ediyor. Kripto yatırımcıları yükselen faiz oranları, yükselen enflasyon ve durgunluk nedeniyle geri çekiliyorlar. Bu nedenle borsa başka bir ralli nedeniyle düşerse kripto piyasası da düşebilir. Doğal olarak, bunun tersi doğrudur.

Fed’in faiz artırımı, özellikle oranların düştüğü “kripto kışı” sırasında kripto piyasasını sarsan birçok şeyden biri. Bitcoin ve Ethereum, geçen yılki boğa piyasasının zirvesinden bu yana %70’ten fazla düştü.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın