medyauzmani.com
Almanya’daki enerji krizi şirketleri iflasa sürüklüyor – Özgün Fikirler

Almanya’daki enerji krizi şirketleri iflasa sürüklüyor

Halle Ekonomik Araştırma Enstitüsü (IWH), ülkedeki demiryolu endüstrisine ilişkin Eylül raporunu yayınladı.

Bu nedenle Almanya’da Eylül ayında şirket ve ortaklık yatırımları Eylül 2021’e göre yüzde 34 artarak 762’ye ulaştı.

Enstitünün geçen ay Eylül ayında para çalan kişi sayısında yıllık yüzde 25 artış öngördüğünü hatırlatan açıklamada, “Bu ay IWH’nin öncü göstergeleri yılda yaklaşık üçte bir oranında iflas oranlarına işaret ediyor. ” Kasım ayında artış bile yüzde 40’ı geçebilir.

IWH Yapısal Değişim ve Verimlilik Direktörü Steffen Müller, üretim maliyetlerindeki artış nedeniyle Almanya’da iflas eden şirket sayısının önümüzdeki aylarda önemli ölçüde artmaya devam edeceğini söyledi.

Banka mevduatlarındaki artışın ekonomik krize ek olarak gerekli hammadde fiyatlarındaki önemli artıştan kaynaklandığını vurgulayan Müller, ülkedeki elektrik fiyatlarına ek olarak işçi ücretleri ve faiz oranlarının da yükseldiğini söyledi. .

RUSYA-UKRAYNA SAVAŞI GÜÇ GERİLİMİ ARTIRDI

Rusya-Ukrayna savaşı, Avrupa’nın en büyük ekonomisine sahip Almanya’da elektrik fiyatlarının hızla yükselmesine neden olsa da, küresel tedarik zincirindeki aksaklıklar ülkede üretilen birçok ithal ara malını daha pahalı hale getiriyor.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) para politikasındaki değişiklikler de Alman şirketlerinin yatırımlarını artırıyor.

Ayrıca yasal asgari saat ücreti 10,45 Euro’dan Ekim ayı itibarıyla 12 Euro’ya çıkarıldı. Bununla Alman şirketleri başka bir maliyetle karşı karşıya kaldı.

ECB Yönetim Konseyi, 8 Eylül’deki toplantısında banka için üç ana faiz oranını 75 puan artırdı. Sonuç olarak, banka faizi 1999’da Avrupa Ortak Para Birimi’nin kurulmasından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. İlginçti. ECB, ekonomik bir gerileme öngörmesine rağmen, faiz oranını 2011’den bu yana en yüksek seviyeye yükseltti.

Bankalar, son zamanlarda elektrik fiyatlarının yükseldiği Almanya’nın siyaset ve iş dünyasından gelmişti.

Alman Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler Birliği’ne (BVMW) göre, ülkedeki şirketlerin yüzde 52’si, artan elektrik maliyeti nedeniyle mali durumlarının bozulduğunu düşünüyor.

kaynak: AA

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın