medyauzmani.com
Almanya’da Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi seçimlerini SPD kazandı – Özgün Fikirler

Almanya’da Aşağı Saksonya Eyalet Meclisi seçimlerini SPD kazandı

Yaklaşık 6,1 milyon seçmenin oy kullanma hakkına sahip olduğu Aşağı Saksonya Bölge Parlamentosu’nda oy verme işlemi saat 18:00’de sona erdi.

Almanya’nın Birinci Televizyonu ARD’nin yayınladığı ilk ankete göre, Olaf Scholz’un başbakan olduğu federal hükümetin ana ortağı SPD yüzde 33,3 oyla birinci oldu.

SPD, Aşağı Saksonya eyaletinde 2017 seçimlerine göre 3,6 puan düşmesine rağmen en çok oyu alan parti oldu.Bu nedenle, yaklaşık 10 yıldır devletin başbakanlığını yapan Stephan Weil, yeni hükümeti kurması bekleniyor…

Hıristiyan Demokrat Birlik’in (CDU) oyları da önceki seçimlere göre 6 puan düştü. Yüzde 27,6 oyla ikinci olan CDU, 60 yılın en kötü sonucunu elde etti. Oylarını 5,3 puan artıran Yeşiller, anketleri yüzde 14 ile üçüncü sırada tamamladı.

AFD’NİN AYLARI BİTTİ

Almanya için İslam ve göçmen karşıtı Alternatif Parti (AfD), oyu beş yıl öncesine göre 5,4 puan artırarak yüzde 11,6’ya yükselterek eyalet parlamentosuna yeniden girdi.

Sandıkta federal hükümetin azınlık ortağı Hür Demokrat Parti (FDP), 2017 seçimlerine göre 2,5 oy kaybederek yüzde 5 oy aldı. tüm oylar sayıldıktan sonra belli olacak.

Oyların yüzde 2,6’sını alarak sandık başına gidemeyen sol parti, önümüzdeki yasama döneminde meclise giremeyecek. Bu sonuçlara göre SPD bölgesel mecliste 49, CDU 41, Yeşiller 21, AfD 17 ve FDP 7 tarafından temsil edilecek.

CDU Başkanı Mario Czaja, bunun kendileri için iyi bir sonuç olmadığını söyleyerek seçimi Stephan Weil’in kazandığını söyledi. SPD Genel Sekreteri Kevin Kühnert, seçimi kazanan Weil’in bu olumlu sonucu kendi gücüyle elde ettiğini söyledi.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın