medyauzmani.com
Aliyev Putin’le görüştü! Ermeni Haberleri – Fikirler Haber – Fikirler Haber – Özgün Fikirler

Aliyev Putin’le görüştü! Ermeni Haberleri – Fikirler Haber – Fikirler Haber

Aliyev ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi.

Konferansta konuşan Aliyev, bölgesel sorunları Putin ile görüşeceğini söyledi. “Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkileri geliştirmek için konuşma ve harekete geçme zamanı geldi.” dedi.

Karabağ sorununun iki yıl önce çözüldüğünü anlatan Aliyev, “Bu konuda görüşülecek bir sorun yok. Ancak Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerinin iyileştirilmesi acil eylem gerektiren bir tür. Çalışmalarınıza ve Rusya’nın bu konudaki rolüne inanıyoruz. Bu hedeflere ulaşmak” dedi.

Aliyev, Ermenistan ile ilişkilerle ilgili olarak, “Azerbaycan geçmişte 5 puan sundu. Azerbaycan-Ermenistan ilişkileri bu noktalara göre ayarlanmalıdır. Bunlar uluslararası hukukun ana noktalarıdır. Bu noktalarda ilişkiler geliştirilebilir.” kelimeleri kullandı.

– “Toplantının amacı, yaptığımız anlaşmaların yerine getirilmesini sağlamaktır”

Toplantının önemini anlatan Rusya Devlet Başkanı Putin, “Toplantının amacı, 2020 ve 2021 yıllarında yaptığımız anlaşmaların yerine getirilmesini sağlamaktır.” dedi. dedi.

Putin, Karabağ’daki Rus barış güçlerinin görevlerini layıkıyla yaptığını açıklayarak, şöyle devam etti:

“Bugün mevcut durumu ve sorunları çözmenin yollarını tartışacağız. Bu yazımda finansal konuların önemini vurgulamak istiyorum. Bakan yardımcılarının liderliğinde üç parçalı bir çalışma grubu oluşturduk. Grup, iki yıl önce tartıştığımız sorunları çözmede yeterli ilerleme kaydetti. Bu ekstra teşviki vermemiz gerekiyor. Azerbaycan toplumunun derhal harekete geçtiğini biliyorum.

– Azerbaycan’ın katkısı

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, Azerbaycan’ın Mart ayında Ermenistan’a ilişkilerin istikrara kavuşturulmasıyla ilgili 5 belgeyi içeren bir belge gönderdiğini söyledi.

Bu belgede ülkeler birbirlerinin egemenliğini, toprak bütünlüğünü, uluslararası sınırların dokunulmazlığını ve siyasi özgürlüğü tanımak, birbirlerine karşı herhangi bir iddiada bulunulmamasını sağlamak ve gelecekte bunu yapmamak için yasal taahhütte bulunmaktır.

Devletlerarası ilişkilerde birbirlerinin güvenliğine yönelik tehditlerin önlenmesi, siyasi özgürlük ve bölgesel bütünlüğe yönelik tehditler ve güç kullanımı ile BM Şartı’nın amaçlarına aykırı olan diğer hususların önlenmesine vurgu yapan belgede, belgenin belirlenmesi ve çizilmesi vurgulanıyor. devlet sınırlarının. , diplomatik ilişkilerin kurulması, ulaşımın açılması, diğer iletişim araçlarının kurulması vb.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın