medyauzmani.com
Aktife kayıtlı binek otonun satışı için satış faturası düzenlenmek zorunlu mudur? Noter satışı senedi fatura yerine geçer mi? – Özgün Fikirler

Aktife kayıtlı binek otonun satışı için satış faturası düzenlenmek zorunlu mudur? Noter satışı senedi fatura yerine geçer mi?

Demirbaşa kayıtlı binek otonun satışı halinde noterden tanzim edilen satış sözleşmesi satış aktinin geçerli olması için yeterli midir? Ayrıca fatura ya da serbest meslek makbuzu kesilmesi zorunlu mudur?

Aktife kayıtlı binek otonun satışı için fatura ya da serbest meslek makbuzu kesilmesi zorunludur. İkinci el binek otonun satışında uygulanacak KDV oranı %1’dir.

Diğer taraftan, satış bedeli ile kayıtlı bedel arasındaki fark ise GELİR yazılır.

Gider kısıtlaması uygulaması nedeniyle önceki dönemlerde ayrılan ancak vergi matrahının tespitinde indirim konusu yapılamayan amortisman tutarı satışın yapıldığı yılın vergi matrahının tespiti sırasında dikkate alınmaz

 

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın