medyauzmani.com
Akdeniz Ürünleri ve Kimyevi Maddeler İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 100,2 artışla 314,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi. – Özgün Fikirler

Akdeniz Ürünleri ve Kimyevi Maddeler İhracatçıları Birliği, Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 100,2 artışla 314,1 milyon dolar ihracat gerçekleştirdi.

AKMİB’den Ağustos’ta 314,1 milyon dolar ihracat

Akdeniz Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (AKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Saadettin Çağan, ağustos ayında geçen yılın aynı ayına göre 100,2 artışla 314,1 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdiklerini açıkladı. Ağustos ayında en yüksek ihracat artışını Malta pazarlarında elde ettiklerini anlatan Başkan Gagan, “Geçen yıl Ağustos ayında Malta’ya 7 bin 459 dolarlık ihracat yapan derneğimiz, Ağustos ayında 21 milyon 226 bin dolarlık ihracat satışına imza attı. Yüzde 284 bin 444 artışla rekor seviyeye ulaştık” dedi.

“Pandemi sürecinde kayıplarımızı hızla telafi edebildik”
AKMİB’in pandemi sürecindeki kayıplarını 2021’in ilk aylarından itibaren önemli bir toparlanma ile hızlı bir şekilde telafi ettiğini, bölge ihracatının sekiz ayda yüzde 49,6 artışla 2 milyar 526 milyon dolar seviyesine ulaştığını kaydetti. Başkan Gagan şunları söyledi: Ocak-Ağustos döneminde federasyonlar arasında en fazla ihracat yapan federasyonumuz, güçlü performansını Ağustos ayında da sürdürdü. Bu ay uluslararası pazarda 508 bin 745 ton ürünü değerlendirdik. Ağustos ayında en çok ihracat yaptığımız ürün gruplarında mineral yakıtlar ve madeni yağlar yüzde 185 artışla 199,1 milyon dolarlık değerle ilk sırada yer alırken, ikinci sırada yüzde 82 artışla plastik ve mamulleri yer aldı. ve 199 dolarlık bir değer. 54,9 milyon dolarla anorganik kimyasallar yüzde 4’lük payla, 8 milyon dolarla 22’nci sırada yer aldı. Bu üç ürün grubu, bölgesel ihracatımızın yüzde 87’sini oluşturdu” dedi.

“15 yıllık ihracat tahmininde kimya sektörünün geleceği parlak”
Türkiye İhracatçılar Birliği (TİM) 2021 İhracat Raporu’nda yer alan sektörlere göre dünya ithalat tahmininde ikinci en büyük büyümenin kimya sektöründe beklendiğine dikkat çeken Başkan Çağan, “Kimyasalın dünya ticaret hacmi ürünleri sektörünün 2025’te 5,8 trilyon dolara, 2030’da ise 7,3 trilyon dolara, 2035’te ise 9,15 trilyon dolara çıkması bekleniyor. Aynı raporda, Türkiye’nin ihracat beklentilerinde otomobilden sonra en büyük iyileşmenin kimya sektöründe olması bekleniyor. . Ülkemizin kimyevi maddeler ve mamulleri ihracatının 2020 yılında 18,2 milyar dolar artarak 2025 yılında 25,2 milyar dolar, 2030 yılında 32 milyar dolar ve 2035 yılında 42,2 milyar dolar olması beklenmektedir. ülkemizin ihracat tahminlerinde beklenen rakamlara ulaşmasında önemli etkisi olacaktır” dedi.

“Ağustosta Hollanda’ya daha fazla ihracat yaptık”
AKMİB’in ana ihracat pazarlarının Avrupa Birliği, Afrika, Orta Doğu ülkeleri ve Amerika Birleşik Devletleri olduğuna işaret eden Başkan Çağan, ağustos ayında bölge ihracatını şöyle değerlendirdi: 6 milyon dolar değerle Hollanda, artışla ABD yüzde 200’lük değeri 39,3 milyon dolar ile Malta’yı 284 bin artışla yüzde 444, 21,2 milyon dolarlık değeriyle ilk üç sırada yer aldı. Yakaladığımız rekor ihracat artışı bizleri gururlandırıyor ve mutlu ediyor. Bölge ihracatımızın ve ülke ekonomisinin gelişmesinde önemli katkıları olan AKMİB üyesi firmalarımızın yöneticilerini ve tüm çalışanlarını kutluyor, şükranlarımı sunuyorum. “


Kaynak: Akdeniz İhracatçılar Birliği
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın