https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
Ağustos ayında işe başlayan bir çalışan için nakdi ücretsiz izin desteği başvurusunda bulunabilir miyiz? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » Ağustos ayında işe başlayan bir çalışan için nakdi ücretsiz izin desteği başvurusunda bulunabilir miyiz?

Ağustos ayında işe başlayan bir çalışan için nakdi ücretsiz izin desteği başvurusunda bulunabilir miyiz?

Şirketimiz kısa çalışma ödeneğinden Nisan, Mayıs, Haziran ve Temmuz aylarında yararlanmıştır.
1 Ağustos’ta normal işimize döndük. 1 Eylül’de bir çalışanı işe aldık. Bu çalışanlar Eylül ve Ekim aylarında iki ay SGK çalışanı olarak çalıştı. Kasım ayı bu işçi için nakdi ücret desteği talep edebilir miyiz?

NÜD’de 17.04.2020 tarihinden önce istihdam edilmiş ve halen çalışmak zorunda olduğu gerçeğinden yararlanamaz.

17.04.2020 tarihinden sonra nakit ücretleri sübvanse etmenin faydaları olacak mı?
Aynı şekilde yeni gelenler de 2020-Mart’tan sonra CCA’ya dahil edilecek mi?

Ücretsiz izin desteği için 17/04.2020 tarihinden önce çalışma kuralı, 30.06.2020 tarihinden önce nakit için Kao kuralı esas alınmalıdır.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın