medyauzmani.com
ABD’li gazeteciler hemfikir: Türkiye’ye güvenecekler – Özgün Fikirler

ABD’li gazeteciler hemfikir: Türkiye’ye güvenecekler

Avrupa’nın Rus gazına alternatif arayışında Türkiye’nin rolüne değinen ABD hükümetine bağlı Voice of America tarafından “Türkiye, Avrupa’nın Rusya’ya olan enerji bağımlılığının sona ermesinde önemli bir rol oynuyor” başlıklı bir analiz yayınlandı.

Makalede, “Rusya Avrupa’ya gaz arzını keserken, Avrupa Birliği alternatif bulmakta zorlanıyor. AB, açığı kapatmak için Azerbaycan gibi gaz tedarikçilerini arıyor. Türkiye’nin de ışıkların açık kalmasında ve ocakların çalışır durumda kalmasında büyük rolü var. Kışın Avrupa.” kelimeler kullanıldı.

Avrupa Birliği’nin Rus gazını çıkarmak için büyük bir görevi olduğu belirtilen yazıda, 2021’de Moskova’nın kıtanın gazının yarısını karşılayacağı vurgulandı.

AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen’in Temmuz ayında Azerbaycan’ın başkenti Bakü’ye yaptığı ziyarette söylediği gibi, Azerbaycan bu uçurumu kapatmaya yardımcı olabilecek çok zengin ve güçlü bir ülkedir.

Haberde Von der Leyen’in konuyla ilgili açıklaması da yer aldı:

“Avrupa Birliği Rusya’yı bırakıp güvenilir ve güvenilir ortaklara gitmeye karar verdi. Azerbaycan’ı aralarına dahil etmekten mutluluk duyuyorum. Bizim için çok önemli bir ortaksınız ve her zaman güvenilir oldunuz”

“TÜRKİYE AVRUPA’NIN ENERJİ GELECEĞİNDE ÖNEMLİ BİR OYUNCU”

Bakü’nün şimdiden Avrupa’ya arzını neredeyse üçte bir oranında artırdığının belirtildiği yazıda, “Gaz, Türkiye’den Yunanistan’a uzanan ve Türkiye’nin boru hatlarına bağlanan Trans Anadolu Doğal Gaz Hattı (TANAP) boru hattı ile taşınıyor. Avrupa. Bu, Türkiye’yi Avrupa’daki gücün geleceği için çok önemli kılıyor” denildi.

Makalede bir uzmanın görüşüne yer verildi, “Bütün boru hatları Türkiye’den geçiyor ve Avrupa boru hattına bağlanıyor, bu anlamda bir transit ülke. Türkiye’nin santral olması için uzun yıllar planlar yapıldı ama olmadı.” verildi.

Türkiye’nin destinasyon olarak öneminin artacağını vurgulayan bir yazıda, Ayrıca Türkmenistan’ın büyük gaz rezervleri de Avrupa için büyük önem taşımaktadır. Gaz, Azerbaycan ile Türkiye arasındaki TANAP boru hattı üzerinden batıya aktarılabilir. söylendi.

DAĞ SONU İÇİN TÜRKİYE TASARIM ÇALIŞMALARI”

Enerji uzmanı ve Türkiye’nin eski Katar Büyükelçisi Mithat Rende’nin de görüşlerinin yer aldığı yazıda Rende, “Türkiye boru hattının gücünü artırmak için projeler geliştiriyor” dedi ve şu ifadeleri kullandı:

Projelerden biri, güney TANAP gazının kapasitesini artırmak olacaktır ve bu, iki yıldan daha kısa bir sürede gerçekleştirilebilir. İkinci proje Irak gazını Irak’ın kuzeyinden getirmek olacak ve oraya yaklaşık 200 kilometrelik bir boru hattı inşa edilmeli, bu yüzden büyük bir şey değil ama Irak Federal hükümetinin desteğine ihtiyacınız var “dedi.

“AVRUPA TÜRKİYE’YE DAHA BAĞIMLI OLACAK”

Yunanistan ile Bulgaristan arasındaki boru hattının açılışına katılan Von der Leyen, Avrupa’nın mevcut değişikliklere uyum sağlamak için doğal boru hatlarının altyapısını yeniden inşa ettiğini belirten konuşmasında, bu tür projelerin önemini şu sözlerle vurguladı: sözleri metne ilk olarak dahil edildi:

“Bu bir oyun değiştirici. Bulgaristan’da oyunun kurallarını ve Avrupa’da enerji güvenliğini değiştiriyor. Ve bu özgürlük anlamına geliyor. Bu, Rus gazına güvenmeyi bırakmamız gerektiği anlamına geliyor.”

Yunan-Bulgar boru hattından geçecek gazın Türkiye üzerinden teslim edilen Azeri gazından sağlandığına vurgu yapılan yazıda, “Avrupa, Rus gazına olan bağımlılığından kurtuldukça transit ülke olarak Türkiye’ye daha bağımlı hale gelecek. enerji, özellikle orta yıllarda.” söylendi.

kaynak: YILDIZIN HİKAYESİ

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın