medyauzmani.com
8 Analistten Altın Fiyat Tahmini: Hazırlanın! – Özgün Fikirler

8 Analistten Altın Fiyat Tahmini: Hazırlanın!

Altın fiyatları, doların son seviyelerden düşmesiyle Cuma günü bir haftanın en yüksek seviyesine ulaştı. Ancak külçe geçen yıl Mart ayından bu yana en kötü düşüşü yaşadı. Analistler piyasayı tanımlar ve tahminlerini paylaşır.

“Altın biraz yükselebilecek bir bölgede”

Spot altın en son %0,1 artışla 1,661,89 dolardan işlem gördü. Ancak bu hafta %1,1 değer kazandı. ABD altın vadeli işlemleri %0.2 artışla 1.672$’a yükseldi. RJO Futures baş piyasa analisti Daniel Pavilonis şunları söyledi:

Altın piyasası yükseliş trendini görebileceğimiz bir noktada. Ancak, her şey doların ne yaptığına ve hafta sonu faiz oranlarının nasıl hareket ettiğine bağlı.

“Daha büyük güçler altın iştahını azaltıyor”

kriptokoin.comİzlediğiniz gibi, altın şu ana kadar çeyrekte %8 düştü. Bu aynı zamanda art arda altıncı külçe ayı. Bu, dört yılın en uzun aylık açığını kaydedeceği anlamına geliyor.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ele geçirdiği dört Ukrayna topraklarını ilhak etmek için anlaşmalar imzaladı. Bundan sonra altın pek endişe göstermedi. TD Securities’de yatırım stratejisti olan Daniel Ghali, trendi şu şekilde açıklıyor:

Yüksek enflasyon ortamıyla karşı karşıyayız. Sonuçta, Fed bu yüzden agresif. Bu büyük güçler altın iştahını zayıflatıyor. Bu nedenle yatırımcılar metalleri olası bir güvenli hedge olarak görmüyorlar.

“Altın fiyatı kısa vadede 1.680 doları test edebilir”

Dolar endeksi (DXY) bir haftanın en düşük seviyeleri yakınında işlem gördü. Böylece altını diğer para birimlerinin alıcıları için daha ucuz hale getirdi. FXTM uzmanı Lukman Otunuga şöyle açıklıyor:

Altının fiyatı zayıf bir dolardan güç kazanıyor. Hafta sona ererken, Hazine faiz oranlarını düşürüyor. Ancak altının ne kadar zengin olduğuna bağlı olarak cari kar düşük olabilir. Bu arada, fiyatların kısa vadede 1.680$ seviyesini test etmesi bekleniyor.

“Altın fiyatlarındaki yükseliş belki sınırlı olur”

Fed politika yapıcıları, küresel finans piyasalarındaki çalkantılara rağmen faiz oranlarını artırmaya kararlı. Kinesis Money analisti Carlo Alberto De Casa, Fed’in politikasını nasıl sıkılaştıracağı netleştiğinde altının düşebileceğini ve toparlanmaya başlayabileceğini söyledi. City Index uzmanı Matt Simpson aşağıdaki sektörleri önermektedir:

Altının yükselişi şimdiden düşmeye başladı. Ayrıca, önceki konsolidasyon alanında 1.660 $ – 1.680 $ alanı civarında durduruldu. Dolarda daha fazla zayıflık görmedikçe altının yükselişi sınırlı olabilir.

“Altın 1.600 dolar civarında destek bulabilir”

Bu arada, İngiltere ekonomisi ikinci çeyrekte beklenmedik bir şekilde büyüdü. Ancak öngörülen toparlanmanın aksine salgın öncesi eşiğinin altında kaldı. Mumbai Kedia Commodities direktörü Ajay Kedia şöyle diyor:

Açıkçası, Hindistan ve Çin’den gelen fiziksel talep, Ekim Kasım’a girerken destekleyici olacaktır. Yani, altın konusunda çok aşağı değilim. Altın fiyatının 1.600 dolar civarında destek bulması muhtemeldir.

“Altın riski yüksek olmaya devam ediyor.”

Dolardaki son düşüşe rağmen altın fiyatı hızla düşüyor. TD Securities analistlerine göre, bu devam edecek. Bu bağlamda, stratejistler aşağıdakileri vurgulamaktadır:

Güçlü verilerin Fed’in ileriye dönük daha güvercin patikasına işaret etmeye devam etmesiyle birlikte, sarı metalin Ekim ayındaki hamlesine teslim olma riski yüksek olmaya devam ediyor.

Altının fiyatı çok uzun bir zayıflık dönemine sahip olacak”

Stratejistler, tahvil piyasalarının varlık fiyatlarını giderek daha az tahmin ettiğini söylüyor. Ancak, yolculuğun bir sonraki ayağında altın fiyatlarının değerli olmadığını hissediyor. Buna dayanarak, şu sözleri söyler:

Tarihsel olarak, faiz oranları kısıtlayıcı bölgelere girdiğinde, altın fiyatı eğilimin ikinci aşamasında sistematik olarak ve daha düşük bir düşüş eğiliminde olmuştur. Bu piyasadaki yüksek enflasyon oranı göz önüne alındığında, kısıtlayıcı hükümetin geçmişte yapılanların ötesine geçebilmesi mümkündür. Fed’in bir süre daha faiz artırması bekleniyor. Durgunluk riski artarken, bu uzun vadede değerli metallerde önemli bir zayıflığa işaret ediyor.

“NFP doları güçlendirirse, altın zarar görebilir”

Commerzbank ekonomistleri, ABD işgücü piyasası raporunun açıklanmasının ardından USD faiz oranlarının devam etmesi halinde aradan sonra yeni bir düzeltme bekliyor. Beklentilerini şöyle açıklıyorlar:

Satın Alma Yöneticileri Endeksi beklendiği gibi sabit kalırsa, Cuma günü yeni ABD piyasa verileri açıklanana kadar piyasalar biraz ara verecek. Rakamlar ABD dolarının daha fazla değer kazanmasına neden olursa, sarı metal düşmeye devam edebilir.

Bu arada ekonomistler, ETF yatırımcılarının altın ETF’lerinden uzaklaşmaya devam ettiğini görüyorlar. Bu da altın fiyatları üzerinde daha fazla baskı oluşturuyor. Ayrıca, spekülatif yatırımcılar şimdi fiyatın tekrar düşeceğine dair bahse giriyor. Ekonomistlerin analizi şöyle:

Fiyat tersine çevrilmesi, son zamanlarda, puanlayıcıların uzun sürdüğü Temmuz ayında başladı. Bununla birlikte, bunun gerçekleşmesi için USD, iki ay önce olduğu gibi şu an için kazanmayı bırakacaktır.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın