medyauzmani.com
600 gram “bebek parmağı” canlanıyor – Fikirler – Özgün Fikirler

600 gram “bebek parmağı” canlanıyor – Fikirler

Mersin22 yaşında “erken” dünyaya gelen ve 600 gram ağırlığında olan Eylül Bebek, 134 günlük tedavinin ardından taburcu edildi.

Boğa burcu İstanbul’da yaşayan Sidar (29) ve Faruk Akay (54) çifti, ikinci çocuklarına kucak açacakları günü büyük bir sevinçle beklerken, hamileliğinin 22. haftasında kanama ve ağrılar başlayan kadın, . , Mersin Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde kullanıldı.

Ağrısı ağırlaşan Sidar Akay, hemen doğuma girdi.

Akay ailesi, 600 gram ve 32 santim boyunda normal doğumla gözlerini açan kızlarına Eylül adını verdi.

Eylül Bebek, organlarının oluşmaması ve solunum yetmezliği nedeniyle küvözde tedavi altına alındı.

Doktor ve hemşirelerin şefkatli ellerinde hayata tutunan bebek, 134 gün sonra 1980 gram 40 santimetre uzunluğa ulaştı ve zorlu bir yaşam mücadelesi kazandı.

Tedavinin bitmesine çok sevinen Akay’ın ailesi, kızları Eylül’ü buldu. Ailesine teslim edilen çocuk, hastaneden taburcu edilerek sağlık ekiplerinin bakımına alındı.

“Hayatta kalma şansı %1’den azdı”

Yenidoğan Yoğun Bakım uzmanı Dr. Mustafa Akçalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, hamileliğin 24. haftasından önce doğan bebeklerin yaşama şansının çok düşük olduğunu söyledi.

Eylül’ün 22. haftada doğduğunu kaydeden Akçalı, şöyle devam etti:

“Sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı düşünürsek yaşama şansı çok düşüktü, yüzde 1’in bile altında. Kalbi atan her çocuğa sonuna kadar müdahale ediyoruz. Fırsat veriyoruz, kullanmıyor.. . Bu ona bağlı bir şeydi. Bebeğimize elimizden geldiğince fırsat verdik Eylül’e. Neyse ki o bu fırsatları en iyi şekilde değerlendirdi. Annesinin rahminde olduğu süre boyunca onunla ilgilendik.”

“134 gün çok kötü geçti”

Sidar Akay Anne de zorlukların üstesinden gelmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.

Bu günleri hayatı boyunca unutmayacağını anlatan Akay, “Gece gündüz korktum, ağladım. Onun yaşayacağına inanamıyordum. Allah tüm doktor ve hemşirelerden razı olsun. Şuan çok mutluyum. 134 gün çok kötü geçti. Her telefon çaldığında ‘bebeğin öldü’ diyeceklerini düşündüm. Her gün aklımdaydı. Çok zor oldu. “dedi.

Peder Faruk Akay, tıp uzmanlarının çabaları sayesinde inanılmaz duygular yaşadığını doğrulayarak, oğluna kavuştuğu için çok mutlu olduğunu sözlerine ekledi.

Kaynak: AA / Sağlık

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın