https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
27256 Sayılı Kanun kapsamında işe aldığımız çalışanlarımızın teşvikleri sonrası işten ayrılabilir miyiz? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » 27256 Sayılı Kanun kapsamında işe aldığımız çalışanlarımızın teşvikleri sonrası işten ayrılabilir miyiz?

27256 Sayılı Kanun kapsamında işe aldığımız çalışanlarımızın teşvikleri sonrası işten ayrılabilir miyiz?

İş yerimizin merkez dosyasında 4 kişi çalışmaktadır. Şube SGK dosyası açıp merkez dosyamızdaki 3 kişiyi şubemizde çalışmak üzere transfer etsek merkezde yararlandıkları teşvikten yararlanmaya devam edebilirler mi?

İşyeri dosya numarasının değiştirilmesi halinde nakledilen işçinin teşviki iptal edilir.


İşveren sisteminden sorgulama yaptığımda 3 işçi için 27256/4447 / Geçici Madde 28 (Fazla Mesai) desteği veriyor. (Ayda 3) Bu işçilerin teşvikten yararlandıktan sonra istifa edip işten ayrılmasında bir sakınca var mı? Bir ceza davası olacak mı?

Destekten yararlanan sigortalı sayısının yarısı olan sigortalılardan her biri, destek süresinin bitiminden itibaren destekten yararlandıkları ortalama süre boyunca ayrı ayrı çalışmak zorundadır.

Güvenli para konusunda SGK’nız ile iletişime geçmeniz gerekmektedir.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın