https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
27103 numaralı SGK teşvikinden yararlanan kişiler MuhSgk beyannamesinde nasıl bildirilmelidir? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » 27103 numaralı SGK teşvikinden yararlanan kişiler MuhSgk beyannamesinde nasıl bildirilmelidir?

27103 numaralı SGK teşvikinden yararlanan kişiler MuhSgk beyannamesinde nasıl bildirilmelidir?

Muhsgk, 27103 yeni nesil SGK teşvikinden yararlanan bir çalışana ilişkin duyurusunda; Ekler bölümündeki istihdam teşvik bildirimini (4447 sayılı Kanun’un 19. Maddesini kullanıyorum) doldurun ve işaretleyin. Gelir vergisi ödemesi iptal oldu ve stopaj için damga vergisine sıfır (0) yazıyorum doğru mu?

Yaptığın şey doğru.

Madde 2(1) 4447 sayılı Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. “Geçici Madde 21- Gelir vergisinin ilgili yılda uygulanan asgari ücretin ilgili yıldaki aylık toplam tutarı üzerinden kalan kısmı; taksitlerin ödendiği gün sayısı kadar, Geçim Asgari Yardımı uygulandıktan sonra, bu Kanunun ondokuzuncu ve yirminci maddeleri kapsamındaki işçilerin ücretlerinden, beyanname üzerinden ödenmesi gereken vergi silinir.

Bu madde kapsamında yapılan ücret ödemelerine ilişkin olarak düzenlenen kağıtlardaki damga vergisinin, aylık brüt asgari ücretin taksitlendirildiği gün sayısına tekabül eden kısmına izin verilmez ve ödenmez.

Aralık 2020’de işçi çalıştırmadığı için 3 aylık özet tebliğ ve taksitli bildirimde bulunan müvekkilim, 2021 Ocak ayından itibaren işçi alımına başladığı için vergi dairesine muhtasar aylık taksitli tebligat ve taksitli bildirimde bulunduk. Kira, maaş, meslek vb. Yine de 3 aylık vergi indirimi yapabilir miyim?

Tipik olarak, bir veya daha fazla çalışanı olanlar, vergi ve SGK kesintisini içeren aylık bir MUHSGK beyannamesi verir. SGK indirimleri aylık olarak MUHSGK kısaltılmış beyannamesi ile birlikte verilecektir. Talep edilmesi halinde (MUHSGK Tercihi), MUHSGK ile 3 ayda bir vergi indirimi yapılabilmektedir. (1-10 çalışanı olanlar için)

benzer içerikler

Teknoparklarda uygulanan SGK teşvikinden yararlanma koşulları nelerdir? SGK teşvikleri nasıl hesaplanır?

5746 Sayılı Sosyal Güvenlik Teşvikinden yararlanma şartları nelerdir?


Kaynak: ismmo
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makaledeki belirli içerikten yola çıkarak işinizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Gerçek veya tüzel, özel veya resmi kişi, kurum ve kuruluşlar tarafından kullanılması sonucunda doğabilecek kayıp veya zararlardan sorumlu değildir.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın