medyauzmani.com
2024 A.Ş.’lerde avukat bulundurma zorunluluğu 1.250.000 TL’dir. – Özgün Fikirler

2024 A.Ş.’lerde avukat bulundurma zorunluluğu 1.250.000 TL’dir.

Sermayesi 250.000.-TL ve üzeri Anonim Şirketin Tasfiyeye girmesi durumunda, Tasfiye süresince avukat zorunluluğu devam ediyor mu?

1136 Sayılı Avukatlık Kanunun 35. maddesinde Tasfiyedeki şirketlere bir ayrıcalık tanımıyor. Tasfiye bitene kadar avukat zorunluluğu olacağı görüşündeyiz.

2024 A.Ş. Avukat zorunluluğu 

Resmi Gazete’de yayınlanan 7887 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı ile; 1 Ocak 2024 tarihinden itibaren Anonim Şirketler için TTK’nın 332. Maddesi gereği asgari sermaye tutarı 250.000 TL’ye yükseltildi.

(Resmi Gazete-26.11.2023/32381)

Sermayenin 5 katı veya daha fazla esas sermayesi bulunan A.Ş.’ler sözleşmeli bir avukat bulundurmak zorundalar. (Avukatlık Kanunu Madde 35/f.3)

1 Ocak 2024 tarihinden itibaren asgari sermayesi 250.000 TL x 5 = 1.250.000 TL ve üzeri olan A.Ş.’ler bir avukat ile sözleşme yapmak zorundadır.

Limited şirketler için avukat bulundurma zorunluluğu yoktur.

 


Kaynak: İSMMMO
Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın