https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
2021 yılı yasal defterlerimizi Ocak ayında tasdik ettirebilir miyiz? - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » 2021 yılı yasal defterlerimizi Ocak ayında tasdik ettirebilir miyiz?

2021 yılı yasal defterlerimizi Ocak ayında tasdik ettirebilir miyiz?

İkinci el araç alım satımı yapan firmamız ilk kez vergi mükellefi olup 2020 yılı Ağustos ayı araç alım tutarı 360.000.000 TL’dir. Bu durumda alım şartları gereği 2021 bilanço esasına çevirmem gerekir mi? Geçerken Yevmiye, Defteri Kebir, Envanter olarak Aralık 2020 döneminde onaylattığımız yasal defterlerimiz yoktu.

Fuk 177/1. satın aldığı malı olduğu gibi veya işledikten sonra satan mükellefler;

2020 yılı yıllık alım tutarı: 300.000 TL (%20) Fazla = 360.000 TL

2020 yılı yıllık satış hacmi: 420.000 TL (%20) Fazla = 504.000 TL.

Faaliyet esasından bilanço esasına geçecekler.

Ticari defterler Ocak ayı sonuna kadar noter tasdikli olabilir.


2020 yılı Haziran ayında İTO bünyesinde tek ortaklı limited şirket kurulmuştur. Ancak vergi dairesi belediyeden kaynaklanan adres hatası nedeniyle açılış oylamasını yapmadığı için vergi dairesi açılış tarihinden itibaren mükellef kaydını kapatmıştır. Bu arada, Haziran ve Temmuz ayları için KDV ve stopaj beyannameleri verildi.
Ticaret Odası’na vergi dairesinde sorumlu olmayan bu şirket normal şartlarda olduğu gibi tasfiye edilerek kapatılmalı mı?
2021 defterleri onaylanmalı mı?

Yasal olarak vergi kaydı olmayan kurumlar için kurumlar vergisinde tanımlanan tasfiye süreci olmayacaktır. VD ve CR’ye danışın. Ayrıntılara sahip değiliz.

Kitap, VD’de kayıtlı olmayan şirkete tasdikli değildir.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın