medyauzmani.com
2020/4. Geçici vergi dönemi döviz değerlerinin ilanı – Özgün Fikirler

2020/4. Geçici vergi dönemi döviz değerlerinin ilanı

Vergi Usul Kanunu’nun 280. maddesinde, yabancı paraların döviz kuru ile değerleneceği ve bu hükmün senetli veya senetsiz yabancı para cinsinden alacak ve borçlar hakkında da uygulanacağı düzenlenmiştir. Vergiye tabi geçici kazançların tespitinde yabancı para ve yabancı para cinsinden alacak ve borçlar bu hüküm dikkate alınarak değerlenir. Bu şekilde yapılacak tarhiyat, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından geçici vergi döneminin kapanış tarihi itibarıyla Resmi Gazete’de yayımlanan döviz alım oranları ve geçerli kurlar üzerinden yapılacaktır.
VUK’un 283 Sayılı Açıklamasına göre; Yazar kasada dövizin fiili alış fiyatı ile; Dövizli her türlü alacak ve borçlar ile yurt içi ve yurt dışı bankalardaki yabancı para cinsinden alacaklar, döviz alış fiyatı üzerinden değerlenecektir. 2020 yılı (31.12.2020) dördüncü vergi dönemi sonunda yapılacak tarhiyatlara ilişkin döviz değerleri aşağıdadır.


Kaynak: ISMMMO
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın