https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
2019 Dergi Kitabının nihai onayı (onay) 30 Haziran 2020 tarihine kadar yapılmalıdır. - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » 2019 Dergi Kitabının nihai onayı (onay) 30 Haziran 2020 tarihine kadar yapılmalıdır.

2019 Dergi Kitabının nihai onayı (onay) 30 Haziran 2020 tarihine kadar yapılmalıdır.

Bilindiği gibi 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu’nun 64. maddesine göre; YEVMİYE Defterlerinin Kesin Onayı (Onay); Hesap döneminin altıncı ayının sonuna kadar (normal hesap dönemlerinde 30/Haziran/2020) yapılmalıdır.

Buna göre 2019 takvim yılında kullanılan yevmiye defterini bulundurmakla yükümlü olanlar;

  • anonim şirketler,
  • limited şirketler,
  • iş ortaklıkları,
  • Sermayesi paylara bölünmüş adi ortaklıklardır.
  • adi limited şirketler,
  • kooperatifler
  • dernek ve müesseselerin iktisadi müesseseleri,
  • Bilanço esasına göre defter tutan gelir vergisi mükellefleri,
  • Kollektif şirketler
  • Adi ortaklıklar (bilanço esasına göre defter tutma)

Nihai onay (belgelendirme) gereklidir.

TTK hükümlerine göre derginin kapanış onayı (tasdik) yapılmadığı takdirde idari para cezası uygulanır ve kapatılmasına onay verilmeyen defterler ticari davalarda delil olarak kabul edilmez.


Kaynak: İSMMMO Duyurusu 05.06.2020
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın