https://www.sporunuyap7.com/sitemap_index.xml
193 ülkeye 1827 çeşit tarım ürünü ihraç eden Türkiye, 18 milyar dolarlık ihracat geliri elde etti. - Özgün Fikirler
Anasayfa » Haber » 193 ülkeye 1827 çeşit tarım ürünü ihraç eden Türkiye, 18 milyar dolarlık ihracat geliri elde etti.

193 ülkeye 1827 çeşit tarım ürünü ihraç eden Türkiye, 18 milyar dolarlık ihracat geliri elde etti.

Bakan Pakdemirli, TOBB başkanlarıyla video konferansla görüştü

“Lisanslı depolama hedefimiz 8-10 milyon ton depolama kapasitesine ulaşmak”

193 ülkeye 1827 çeşit tarım ve gıda ürünü ihraç ediyoruz.

“54 işletmemiz Çin Halk Cumhuriyeti’ne süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek”

“4 saatlik uçuş mesafesi ile 1.9 trilyon dolarlık tarımsal ticaret hacmine sahip bölgeye ulaşabilecek durumdayız.”

Türkiye’nin 193 ülkeye 1827 çeşit tarım ürünü ihraç ettiğini ve ihracat gelirinin 18 milyar dolar olduğunu anlatan Pakdemirli, “Coğrafya olarak 4 saatlik uçuş mesafesi ile dünya nüfusunun yüzde 40’ını barındıran bir bölgeye ulaşabiliyoruz. Tarım ticareti 1,9 trilyon dolara ulaşan hacim, yakınlardayız, bu da ihracatımız için büyük bir avantaj” dedi. dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bakır Pakdemirli, Türkiye Odalar ve Borsalar Federasyonu (TOBB) başkanları ile video konferansla bir araya geldi.

Bakan Pakdemirli, küresel bir sorun haline gelen virüs salgınının doğayı, kırları ve köyleri eskisine göre en az iki kat önemli hale getirdiğini söyledi.

Sürdürülebilir üretim ve gıda arz-talep dengesi açısından küçük aile işletmelerinin ve lisanslı depoculuğun varlığının ortaya çıktığını anlatan Pakdemirli, günümüzde toplumda tarıma büyük bir ilgi olduğunu söyledi.

Tarımın şevk için yapılacak bir yatırım değil, ciddiye alınması gereken bir alan olduğunu ifade eden Pakdemirli, çiftçilere destek olmak ve yanlarında olmak için bakanlık olarak seferber olduklarını belirterek, şöyle konuştu:

“Mevsimsel etkiler ve planlı programlı üretime yönelme nedeniyle tarımsal üretimimiz bu yıl en verimli yıllardan birine sahne olacak. Son 18 yılda tarımı desteklemek için 310 milyar lira kaynak sağladık. Tarımsal hasılatımız 275 milyara ulaştı. 7,5 kat artış Tohumluk üretimimizi 8 kat, tohumluk ihracatımızı 10 kat artırdık. Canlı hayvan varlığımızı yüzde 80 artırdık. Küçükbaş hayvan varlığımızı yüzde 51 artırdık. Süt üretimimizi yüzde 173 artırdık.”

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin tarımsal gayri safi milli hasıla bazında Hollanda, İspanya ve Fransa gibi tüm Avrupa ülkelerini geride bıraktığını ve 48 milyar dolarlık tarımsal üretimle Avrupa’da lider konuma geldiğini söyledi.

2020 yılında 22 milyar liralık tarımsal destek sağlayacağız.

Tarımsal üretimi artırmanın en önemli faktörlerinden birinin tarımsal desteklerdeki artış olduğunu anlatan Pakdemirli, “2018’de çiftçilerimize 14,5 milyar lira tarımsal destek verirken, 2019’da bu rakam 16,1 milyar liraya ulaştı, 2020’de ise desteğimizi toplamda yüzde 52 artırarak büyüttük.” Yaptığımız yatırımlar ve açıkladığımız fiyatlar ile her zaman yanlarında olacağız” dedi. Cümleler kullanın.

Bakan Pakdemirli, Türkiye’nin 12 binden fazla bitkiye ev sahipliği yapan ender biyolojik çeşitliliğe sahip ülkelerden biri olduğuna işaret etti.

“193 ülkeye 1827 çeşit tarım ve gıda maddesi ihraç ediyoruz”

Türkiye’nin 193 ülkeye 1827 çeşit tarım ürünü ihraç ettiğini ve ihracat gelirinin 18 milyar dolar olduğunu anlatan Pakdemirli, “Coğrafya olarak 4 saatlik uçuş mesafesi ile dünya nüfusunun yüzde 40’ını barındıran bir bölgeye ulaşabiliyoruz. Tarım ticareti hacmi 1,9 trilyon dolara ulaştı ve yakınlardayız.Bu ihracatımız için büyük bir avantaj.Öte yandan dünyanın en kalabalık nüfusuna sahip Çin Halk Cumhuriyeti pazarı ihracata kapılarını araladı. 54 firmamız bu ülkeye süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek.

Markanın önemli olduğunu söyleyen Pakdemirli, Türkiye’de Coğrafi İşaret tescili imkanı bulunan 2 bin 500 ürün olduğunu, Coğrafi İşaret tescili bulunan 488 üründen 383’ünün tarım ve gıda ile ilgili olduğunu, 512 ürünün de Türkiye’de olduğunu belirtti. kayıt başvuru platformu.

“Dijital tarım pazar yeri, üretici ve satıcıyı aynı platformda buluşturuyoruz”

Tarımsal üretimde tüm alıcı ve satıcıları bir araya getirmek adına tarihi bir adım attıklarını ve sözleşmeli üretimin ilk adımı olan dijital tarım pazarını devreye aldıklarını belirten Pakdemirli, “Bu platformda, Başlangıçta tamamı bitkisel ürünlerdir, ikinci aşamada hayvansal ürünler olacak ve herkes için fason üretim yapılması da mümkündür.Bunun üreticiye faydası ise;Fason üretim yapan üreticimizdir. , malını bir seferde ne kadara satacağını baştan bilecek.DİTAP’ın ortak ve kontratlı üretim adına ülkemiz için en büyük fırsat, en büyük kazanç, en büyük pazar olmasını diliyorum. Bankaların sisteme katılımı ile ilgili olarak ilk etapta bazı özel bankalarla tanışma ve tanışma toplantıları yaptık. İkinci etaptan sonra sistemi Türkiye Odalar ve Borsalar Federasyonu’na devredeceğimiz için sistem Belli bir işlem hacmine ulaşması gerekiyor.Bu noktada DİTAP sistemi belirlediğimiz hedefe ulaşana kadar TOBB üyelerinin bu sistem üzerinden tarım ürünleri ticareti yapması çok önemli.Bu konuda gerekli hassasiyeti göstereceğinizden şüphem yok. bağlantı.” dedi.

Hedefimiz lisanslı deponun kapasitesini 8-10 milyon tona çıkarmak.

TOBB ile önemsedikleri konulardan birinin de lisanslı depolama sistemi olduğunu ifade eden Pakdemirli, “Lisanslı depoculuk bence bir gelir ve güvence hazinesidir. Bu kapsamda bugün için depolanabilecek ürünler; hububat, bakliyattır. , yağlı tohumlar, pamuk, fındık ve zeytin ürünleri.Kuru kayısı, kuru üzüm ve antep fıstığı ürünlerini lisanslı depolarımızda depolama çalışmalarımızda da son aşamaya geldiğimizi belirtmek isterim.91 adet lisanslı antrepo işletmesinin toplam depolama kapasitesi Halihazırda lisanslı depolarımızın kapasitesi 4,8 milyon ton civarında. Hedefimiz 2023 yılında 140 adet yetkili antrepo faaliyeti ile lisanslı depolarımızın kapasitesini 8-10 milyon tona çıkarmak olacak inşallah. Bunu da hep birlikte başaracağımıza inanıyorum.” dedi.

Dünyadaki pandemi sürecinin tarımsal üretim ve gıda arzının önemini ortaya koyduğunu belirten Bakan Pakdemirli, sürdürülebilir ve teknolojik hamlelerle gerçekleştirilecek tarımsal yatırımların ülkeye çok şey kazandıracağını sözlerine ekledi.


Kaynak: Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Orman Bakanlığı Duyurusu 03.06.2020
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

Yorum yapın