medyauzmani.com
1 Mart’tan itibaren sigorta şirketlerine kesilecek faturalara KDV stopajı uygulanmalı mı? – Özgün Fikirler

1 Mart’tan itibaren sigorta şirketlerine kesilecek faturalara KDV stopajı uygulanmalı mı?

Sigorta şirketlerine ve emeklilik fonlarına finansal danışmanlık ve danışmanlık hizmetleri vermekteyim. 1 Mart’tan itibaren KDV kesecek miyim?

01/03/2021 tarihinden itibaren sigorta ve reasürans şirketlerine finansal danışmanlık hizmeti verilmesi durumunda 9/10 oranında katma değer vergisi kesintisi yapılması gerekmektedir.

Bu yapılacak hizmet sözleşmesinde ‘danışmanlık’ olarak yapılırsa stopaj yapılacak.

Bir defter tutma sözleşmesi yapılırsa, stopaj yapılmayacaktır.

Türmob e-birlik’te imzalanan sözleşmede belirtilen seçenekler bulunmaktadır.

Mükelleflerimizden SPK gayrimenkul değerleme şirketi, 2016 yılında gayrimenkul değerleme hizmetlerinin bir kısmını lisanslı gayrimenkul değerleme uzmanlarına ve vergi mükelleflerine yönlendirmiş ve onlardan hizmet almıştır. Buna karşılık, bazı uzmanlar hizmetleri için şirketimize fatura kesti. Vergi Müfettişliği alınan faturaların geçersiz olduğunu ve hizmet aldığımız mükellef firmaların ücretsiz meslek makbuzu düzenlemesi ve vergi indirimi yapılması gerektiğini beyan etmiştir. Bu durumda hangi şirketin hangi belgeyi düzenleyeceğini ve ne tür bir vergi içerdiğini bilmemizi istiyor. Söz konusu vergi dairesi, çalıştığımız şirketlerin mali müşavirleri, ilgili oda, birlik veya şirketlerin kendilerinin konu, vergi ziyaı cezalarının faydaları vb. konularda bilgilerinin olmadığı kanaatindedir. denetim sonucunda gerçekleşecektir. Şirketimizle tanışmalısınız. Vergi mevzuatımızda hizmetin alıcısı olarak hizmet aldığımız kurumlar tarafından ne tür belgelerin düzenleneceğini belirtmek durumundayız. Bu konu hakkında yardımcı olabilir misiniz?

Bahsettiğiniz faaliyeti bireyler yapıyorsa; Bağımsız bir faaliyettir. Hizmet için gerekli E-SMM düzenlemeleri. Hizmet alınan kişi değil de firma ise hizmet bedeli fatura edilecektir.


Kaynak: ismmo
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya tüzel kişiler tarafından kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu tutulamaz. resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın