medyauzmani.com
01.06.2020 tarihi itibari ile mahkemelerde normalleşme dönemi başlamıştır. – Özgün Fikirler

01.06.2020 tarihi itibari ile mahkemelerde normalleşme dönemi başlamıştır.

01.06.2020 tarihi itibariyle Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tavsiyeleri kapsamında mahkemelerde normalleşme dönemi uygulamalarına geçilmiştir. Bakanlık, yeni normalleşme rehberiyle birlikte mahkemelerde uygulanacak yeni dönem için çalışma esaslarını daha önce belirlemişti.

Maskesi olmayan ve toplam 70 maddelik prosedür kapsamında herhangi bir iş veya işlem yaptığını ispatlayamayanlar mahkeme salonuna alınamayacak. Adliye girişlerinde ateşi ölçülüyor ve ateşi 38 dereceyi geçenler sağlık kuruluşuna yönlendiriliyor.

Duruşma salonuna girecek kişi sayısı ve duruşma salonuna alınacak seyirci sayısı sosyal mesafe kuralları gözetilerek belirlenecek. Birikmelerin önlenmesi için duruşmalar farklı günlere veya gün içinde farklı saatlere yayılacaktır. Mahkeme ve duruşma salonlarının sağlık koşullarına uygun olarak sterilizasyonu, sosyal mesafe kuralına uyulması, seans öncesi ve sonrası salonların havalandırılması gibi tedbirler uygulanacak.

Güvenlik personeli ve resepsiyon görevlileri tıbbi maske ve gözlük kullanacak, resepsiyonlar açık havada olacaktır. Duruşma odaları, kalem odaları ve yönetici ofislerindeki çalışma düzeni 4 metrekareye 1 kişi düşecek şekilde planlanacak.

Hakimler, savcılar, avukatlar ve tüm personel maske takıyor. Duruşmaların haftanın her günü ve gün geneline dağıtılması için düzenleme yapılacaktır. Sanık, tanık ve müşteki gibi kişilerin Cumhuriyet savcılığına sunulmaları sırasında beklememeleri için yeterli süre bırakılması sağlanacaktır.

Duruşma, Cumhuriyet savcılığına başvuru, icra takibi, zemin işaretleme gibi durumlarda sosyal mesafe kuralları uygulanacak ve aralarında en az bir metre mesafe olacak. Duruşma salonlarında merkezi havalandırma sistemi kullanılmayacak olup, duruşma salonlarında dışarıdan havalandırma sağlanacaktır.

Mahkeme işlemlerinde ve icrada ücretler ve diğer ödemeler, mümkün olduğu ölçüde banka havalesi ve havale gibi yöntemlerle ödenecektir. Ulusal Yargı Ağı Bilgi Sistemi (UYAP) ve Görsel-İşitsel Bilgi Sisteminin (SEGBİS) kullanımı yaygınlaştırılacaktır.

Yemekhaneler 1 Eylül 2020 tarihinde açılacak olup, bu tarihe kadar personele karne şeklinde yemek dağıtımı yapılacaktır. Çay bardağı, kaşık, çatal ve tabak gibi eşyalar tek kullanımlıktır.


Kaynak: TC Adalet Bakanlığı Duyurusu 01.06.2020
Yasal uyarı: Bu içerikte yer alan bilgiler, resimler, tablolar, açıklama, yorum, analizler ve içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amaçlıdır. Bir kişi veya kuruluşa özel profesyonel bilgi veya tavsiye sağlama amacı taşımaz. Tema olarak benzer olsa da her eser kendi koşullarından dolayı farklı tavırlar sergileyebilir. Bu nedenle, bu makalede belirtilen içerikten yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar vermeden önce bir uzmana danışmanız yararınıza olacaktır. Bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer her türlü içeriğin özel veya resmi makamlarca kullanılması sonucunda doğabilecek zarar ve ziyandan Muhasebe Haberler veya ilişkili kişi veya kurumlar sorumlu değildir. , gerçek veya tüzel kişi, kurum ve kuruluşlar.


Kaynak: İŞKUR Yasal Uyarı: Bu içerikte yer alan bilgi, görsel, tablolar, açıklama, yorum, analiz ve bir bütün olarak içeriğin tamamı sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kişi veya kuruma özel profesyonel bir bilgilendirme ve yönlendirmede bulunma amacı güdülmemiştir. Konu ile benzerlik gösterse de her işletmenin kendi özel şartları nedeniyle farklı durumları olabilir. Bu nedenle, bu yazıda belirtilen içerikte yola çıkarak işletmenizi etkileyecek herhangi bir karar alıp uygulamaya geçmeden önce, uzmanına danışmanız menfaatiniz gereğidir. Muhasebenews veya ilişkili olduğu kişi veya kurumlardan hiç biri, bu belgede yer alan bilgi, tablo, görsel, görüş ve diğer türdeki tüm içeriklerin özel veya resmi, gerçek veya tüzel kişi, kurum ve organizasyonlar tarafından kullanılması sonucunda ortaya çıkabilecek zarar veya ziyandan sorumlu değildir.

Diğer gönderilerimize göz at

[wpcin-random-posts]

Yorum yapın